

Archiwum szkoła
Ostatnie pożegnanie dr n. ekon. Mikołaja Jefimiuka

W dniu 27 sierpnia 2022 r. odbyła się uroczystość pogrzebowa dr n. ekon. Mikołaja Jefimiuka - pierwszego dyrektora naszej szkoły w latach 1971-73, wtedy Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Pracujących Zarządu Rejonu Przeładunkowego PKP w Małaszewiczach. Nabożeństwo żałobne odbyło się w cerkwi w Kobylanach, następnie Zmarły został odprowadzony na cmentarz parafialny w Małaszewiczach gdzie odbyła się ceremonia pogrzebowa. W uroczystości wzięła udział delegacja naszej szkoły łącznie z pocztem sztandarowym.
Cześć Jego pamięci
Komunikat
Informacja
Informacja
O szkole w mediach
Wykaz podręczników
Już są! Nadeszły długo wyczekiwane wakacje! Przed nami 68 dni beztroskiego czasu! Do zobaczenia 1 września!

Bezpieczne wakacje
Zakończenie roku szkolnego

24 czerwca zakończył się rok szkolny 2021/2022. Oficjalne uroczystości z tej okazji w naszej placówce rozpoczęły się o godzinie 9:00 na placu przed szkołą, nieopodal pomnika naszego patrona. I choć głównym celem było odebranie przez uczniów świadectw promujących do klas programowo wyższych, to w tym uroczystym dniu nie mogło zabraknąć wśród nas znamienitych gości.
czytaj więcej
Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Grzegorz Gregoruk – Dyrektor małaszewickiego oddziału Morskiej Agencji Gdynia oraz Pan Wojciech Mitura - właściciel Szkoły Nauki Jazdy Auto-Driver, którzy wraz z Panem Dyrektorem Robertem Wieczorkiem ufundowali 6 nagród rzeczowych o łącznej wartości 2000 zł. Nagrody te zostały wręczone trzem najlepszym uczniom technikum oraz trzem najlepszym uczniom liceum. Ponadto na naszych uroczystościach nie mogło zabraknąć Pana Krzysztofa Siedlanowskiego – Naczelnika Działu Kontroli i Instruktażu PKP PLK S.A. Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach, który docenił naszych kolejowych stypendystów, wręczając im specjalne nagrody ufundowane przez PKP PLK S.A. Oczywiście nie zabrakło także wyróżnień i nagród książkowych, m.in. za uzyskanie średniej ocen 4,75 i wyższej, za najwyższą frekwencję w szkole czy też za wzorowe czytelnictwo.
Uroczystości na placu szkolnym przewodniczyła Dyrekcja naszej szkoły: Pan Robert Wieczorek oraz Pani Jolanta Wałach. Po części oficjalnej młodzież udała się wraz z wychowawcami do klas, gdzie odebrała świadectwa, życząc sobie udanych, spokojnych i bezpiecznych wakacji.
Nabór do internatu
Kandydaci do klas pierwszych naszej szkoły chcący mieszkać w internacie dostarczają wniosek o przyjęcie do internatu razem z wnioskiem o przyjęcie do szkoły do sekretariatu szkoły.
Nabór 2022/23
Terminy postępowania rekrutacyjnego
Rekrutacja zasadnicza
Pokaż/Ukryj
Data początkowa | Data końcowa | Informacje o etapie |
---|---|---|
29.07.2022 | |
Publikacja list przyjętych |
22.07.2022 08:00 | 28.07.2022 15:00 | Potwierdzanie woli podjęcia nauki |
22.07.2022 | |
Publikacja list zakwalifikowanych do przyjęcia |
24.06.2022 08:00 | 14.07.2022 15:00 | Dostarczanie dokumentów potwierdzających osiągnięcia |
24.06.2022 08:00 | 14.07.2022 15:00 | Zmiana wyboru preferencji |
16.05.2022 08:00 | 24.06.2022 15:00 | Rejestracja i składanie wniosków o przyjęcie |
z bogatej oferty edukacyjnej naszej szkoły.
Wniosek o przyjęcie do szkoły w wersji papierowej do samodzielnego wypełnienia dla kandydatów spoza województwa lubelskiego jeżeli będą mieli problem z założeniem konta w systemie naboru
Komunikat
(w przypadku opadów deszczu w sali gimnastycznej)
Msza w kościele parafialnym w Małaszewiczach o godz. 8:00.
Biblioteka poleca na wakacje

Klimat starych parowozów i warsztaty z budowy pojazdów kolejowych

czytaj więcej
Bynajmniej nie dlatego, że Skierniewice i okolice tego miasta związane są z Reymontem – choć i reymontowskich akcentów na naszym wyjeździe nie zabrakło. To właśnie w Skierniewicach znajduje się perełka kolejowa – jedna z ciekawszych, zachowanych parowozowni i to właśnie tam uczniowie klasy 1 i 2 o profilu technik pojazdów kolejowych mieli zajęcia z budowy i eksploatacji m.in. parowozów. Bo przecież każdy dobry i szanujący się kolejarz powinien wiedzieć czym i jak jeździło się jeszcze kilka dekad temu. Zresztą obecnie – choć nieczęsto – także uruchamiane są turystyczne pociągi prowadzone właśnie pojazdami trakcji parowej. Poza tym sama parowozownia to niezwykle ciekawy obiekt, a akurat w tej swój „dach nad głową” mają takie kultowe pojazdy kolejowe jak OKl27-10, Ol49-4, Ty51-1 czy też wąskotorowy parowóz przemysłowy T49 Ryś oraz wiele innego rodzaju taboru trakcji elektrycznej, spalinowej i wagonów.
Na wielką pochwałę zasługuje fakt, że cała parowozownia prowadzona jest przez Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei – PSMK – Parowozownia Skierniewice, które utrzymuje to niezwykłe miejsce wyłącznie z datków i darowizn pozyskanych z zewnątrz. „Chapeau bas – czapki z głów” – chciałoby się rzec za trud i zaangażowanie w pracę na rzecz parowozowni, którą wkładają członkowie stowarzyszenia.
Serdecznie dziękujemy Panu Józefowi za przeprowadzenie niezwykle ciekawych zajęć i prezentację eksponatów kolejowych skierniewickiej parowozowni. A Wam przedstawiamy kilka zdjęć z naszych wojaży.
Obóz szkoleniowy klas mundurowych

czytaj więcej
Zajęcia prowadzone były w formie szkolenia praktycznego odbywającego się zarówno w dzień jak i w porze nocnej. Ponadto część zajęć była prowadzona w formie wykładów z elementami praktycznymi. Celem szkolenia było opanowanie podstaw lub podwyższenie umiejętności uczestników obozu z zakresu:
* udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
* użycia środków przymusu bezpośredniego,
*technik samoobrony i ataku,
* topografii,
* posługiwania się bronią (atrapa karabin/pistolet),
* technik linowych z elementami alpinistycznymi,
* survivalu,
* ratownictwa wysokościowego,
* technik i taktyk wykorzystywanych w służbie wojskowo-policyjnej oraz Straży Granicznej.
Ważnym elementem zajęć była taktyka zielona, czarna oraz czerwona, a także działania specjalne technik pola walki.
Całe szkolenie prowadzone było przez wykwalifikowanych instruktorów należących do Stowarzyszenia Instruktorów Służb Mundurowych posiadających uprawnienia m.in. z zakresu samoobrony, ratownictwa medycznego, taktyki specjalnej oraz strzelectwa sportowego. Po zakończonym szkoleniu wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat zaświadczający zaliczenie szkolenia z wynikiem pozytywnym i opanowania programu szkolenia w zakresie praktycznym i teoretycznym.
Praktyki europejskie i zajęcia kulturoznawczo-językowe

22 maja 63 uczniów naszej szkoły wyjechało na praktyki zagraniczne (technikum) oraz zajęcia kulturoznawczo-językowe (liceum) w słonecznej Grecji. Przewidziane są również szkolenia dla grona pedagicznego. Zajęcia trwają do 4 czerwca. Relacja z wyjazdu.
Wyjazd został zrealizowany dzięki udziałowi w projektach współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Projekty :
- nr 2021-1-PL01-KA122-VET-000020809 pt. „Praktyki na europejskim rynku pracy”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską, w ramach programu
Erasmus +, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor Kształcenie i Szkolenia zawodowe dla uczniów i kadry, konkurs 2021,
Lubimy czytać………..

czytaj więcej
Miała cudownych przyjaciół i niesamowitego chłopaka. Wszystko się zmieniło w momencie wypadku samochodowego. Kiedy Ella obudziła się w szpitalu, nie pamiętała ani tragicznego wydarzenia, ani tygodni przed nim. Nie rozumiała też, dlaczego zerwała ze swoim chłopakiem.
Teraz: Ella zaczyna otrzymywać papierowe serca od tajemniczego wielbiciela. Ten wie o niej zadziwiająco dużo. Serca zawierają wskazówki mające pomóc dziewczynie przypomnieć sobie życie przed wypadkiem. I zabiorą ją w podróż, której nigdy sobie nie wyobrażała. Podążanie za papierowymi sercami jest najbardziej spontaniczną rzeczą, jaką Ella kiedykolwiek zrobiła… Ale czy znajdzie odpowiedzi na dręczące ją pytania?
Konkurs fotograficzny

Wyniki szkolnego konkursu językowego


Dla wielu stanowił nie lada wyzwanie, tym bardziej chcemy pogratulować zwycięzcom:
I miejsce – Kacper Wieczorek
II miejsce – Rafał Jastrzębski
III miejsce – Łukasz Sierniawski
oraz osobom wyróżnionym:
Monika Ośko
Paulina Rydz
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Port Lotniczy Kraków-Balice oraz Małopolskie Dworce Autobusowe – zdobyte

czytaj więcej
Zacznijmy od początku… Do Karkowa dotarliśmy 26 kwietnia tuż po godzinie 13:00, więc bez większego namysłu postanowiliśmy wykorzystać całe wolne popołudnie i wieczór. Udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa Polskiego, które zrobiło na nas niemałe wrażenie – szczególnie ilość eksponatów, które można było podziwiać, a do niektórych nawet… wsiąść. Niestety, nie udało się ich uruchomić, aczkolwiek niektórzy próbowali swoich sił- tym razem bezskutecznie. Po zwiedzeniu muzealnych wystaw udaliśmy się na obiadokolację oraz przechadzkę o Starym Mieście Krakowa, gdzie zwiedziliśmy Rynek oraz Sukiennice. Około godziny 20:00 zmęczeni, ale zadowoleni i przede wszystkim pozytywnie naładowani wróciliśmy do hostelu, ponieważ następnego dnia o godz. 5:30 czekała nas pobudka i wyprawa do Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice…
27 kwietnia chwilę przed 8:00 zameldowaliśmy się w Centrum Edukacji Lotniczej, gdzie umówieni byliśmy na całodniowe zajęcia praktyczne z zakresu obsługi podróżnego. Podczas zajęć z instruktorem CEL poznawaliśmy kluczowe elementy infrastruktury terminalowej oraz procedury i standardy obsługi pasażerów. Droga pasażera od prześwietlania bagażu po zajęcie właściwego miejsca na pokładzie samolotu nie kryje już przed nami żadnych tajemnic. Dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje port lotniczy, jakie służby są odpowiedzialne za ład i porządek na lotnisku oraz jak w praktyce wygląda ścieżka odlotowo-przylotowa pasażera. Co więcej, wszystko to mogliśmy obserwować na żywo na terminalu, gdzie odbywały się odprawy pasażerów.
Będąc w porcie lotniczym, nie sposób pominąć także tarasu widokowego, skąd obserwowaliśmy obsługę naziemną statków powietrznych. A tam działo się! Oj, działo! Jak stwierdziła Pani instruktor – trafiliśmy na taras widokowy w idealnym momencie, bo nie często zdarza się, że dane jest podpatrywanie tylu operacji lotniskowych w tak krótkim czasie. A było na co patrzeć! Starty i lądowania samolotów, praca marszałków i serwisu „Follow Me” polegająca na prowadzeniu statków powietrznych przez płytę lotniska i kierowanie ich ręcznie na odpowiednie stanowiska postojowe, tankowanie samolotów, zasilanie ich w energie elektryczną, obsługa bagażu oraz boarding pasażerów – to wszystko w zaledwie kilkadziesiąt minut. Oczywiście wszystkie te operacje dziejące się na naszych oczach na bieżąco komentowała i wyjaśniała Pani instruktor, dzięki której chyba każdy z nas poczuł magię i zakochał się w lotnictwie.
W ramach warsztatów dużo uwagi poświęciliśmy także bezpieczeństwu w transporcie lotniczym, bo przecież należy pamiętać, że lotnisko międzynarodowe to także granica państwa, a więc i Kraków-Balice jest przejściem granicznym. Z tego powodu w takim porcie lotniczym musi być zapewniony odpowiedni poziom bezpieczeństwa. I o tym właśnie była ostatnia część naszych zajęć – o podstawach i regulacjach prawnych, o kontroli bezpieczeństwa oraz o tym, co właściwie widać w naszym prześwietlanym bagażu. Poznaliśmy budowę i zasadę działania urządzenia X-Ray i to na własnej skórze – a dokładniej na… własnych torbach i plecakach, gdyż to one posłużyły jako rekwizyty do symulacji kontroli bezpieczeństwa. Oprócz tego poznaliśmy budowę i zasadę działania bramek do wykrywania przedmiotów metalowych – nie obyło się także bez przetestowania takiego sprzętu na sobie samym.
Całe warsztaty zakończyliśmy wspólnym zdjęciem z Panią instruktor oraz serdecznymi podziękowaniami dla całego Centrum Edukacji Lotniczej, bo takich wrażeń i takiej dawki praktycznej wiedzy i umiejętności na pewno nie zdołalibyśmy doświadczyć w szkolnych ławkach.
Opisane warsztaty zajęły nam w zasadzie cały jeden dzień – 27 kwietnia, ale przecież w Krakowie byliśmy trzy dni, dlatego nie mogliśmy poprzestać tylko na wizycie w porcie lotniczym. Postanowiliśmy odwiedzić jeszcze jedno miejsce związane z obsługą podróżnego, a dokładniej Małopolski Dworzec Autobusowy w Krakowie. I tak 28 kwietnia o 9:30 zameldowaliśmy się na MDA, gdzie bardzo serdecznie przywitała nas kadra tej instytucji. Pracownicy zaprezentowali nam „od zaplecza” kilka kluczowych elementów dworca autobusowego. Poznaliśmy prace działu planowania oraz konstrukcji rozkładów jazdy, dział dyżurnych ruchu, gdzie obserwowaliśmy ich pracę oraz poznaliśmy specyfikę tego zawodu, a także dział kas biletowych, gdzie przeszliśmy szkolenie ze sprzedaży biletów i dokonywania rezerwacji. Ponadto bardzo dokładnie przedstawiono nam budowę i infrastrukturę dworca. Nikt z nas nie sądził, że dworzec autobusowy może być tak skomplikowanym organizmem. Zwykle uważa się, że to np. porty lotnicze są takim wieloskładnikowym i wielowymiarowym systemem, a tu okazało się, że i dworzec autobusowy takiej rangi jak MDA wcale nie ustępuje lotniskom w tym zakresie. Szczególnie, że tuż przed pandemią w roku 2019 MDA w Krakowie odprawiło 13 mln pasażerów! TAK, 13 mln! Dla porównania – w tym samym okresie Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice odprawił 8 mln pasażerów – co jest absolutnie wielkim osiągnieciem! Na tym przykładzie widać, że transport drogowy pasażerski jest równie istotny jak lotniczy czy też kolejowy. Z tego powodu jesteśmy niezwykle zadowoleni, że mogliśmy podpatrywać funkcjonowanie i pracę tak dużej instytucji jak Małopolski Dworzec Autobusowy w Krakowie, a za umożliwienie naszej wizyty na MDA serdecznie dziękujemy kierownictwu i karze dworca!
Nauka nauką, warsztaty warsztatami, wizyty wizytami, ale być w Krakowie i nie odwiedzić Smoka Wawelskiego?! Byłoby to co najmniej nieeleganckie – w stosunku do Smoka oczywiście
Zaproszenie na Szkolny Konkurs Języka Angielskiego

Matura 2022

Uroczystości z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz otwarcie Wystawy Fotografii „Kolej w obiektywie Macieja Józefczuka i Piotra Szymborskiego” w Dziele Międzyfortowym Kobylany I

czytaj więcej
Część oficjalna uroczystości tradycyjnie rozpoczęła się od hymnu państwowego pod Pomnikiem Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w Koroszczynie. Następnie przy dźwiękach werbli złożone zostały wieńce przez delegacje: Urzędu Gminy Terespol, Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, Placówek Straży Granicznej w Terespolu i Bohukałach, Komisariatu Policji w Terespolu, delegację Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Białej Podlaskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Terespol, mieszkańców wsi Koroszczyn, a także delegację placówek oświatowych z terenu Gminy Terespol. Naszą szkołę reprezentował Pan Dyrektor Robert Wieczorek. Całości uroczystości przyświecały delegacje ze sztandarami, w tym także reprezentacja naszej szkoły, którą tworzyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego o profilu Służby Mundurowe – Straż Graniczna. Należy przyznać, że nasza delegacja prezentowała się niezwykle dumnie i dostojnie.
Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się Piknik Majowy przy Dziele Międzyfortowym Kobylany I. Tu także nie mogło zabraknąć akcentu naszej szkoły, bowiem jednym z wydarzeń w ramach pikniku było otwarcie Wystawy Fotografii „Kolej w obiektywie Macieja Józefczuka i Piotra Szymborskiego” – młodych pasjonatów kolejnictwa, przyszłych kolejarzy i oczywiście uczniów naszej szkoły – z czego jesteśmy niezwykle dumni. Tu warto dodać, że fotografie tych utalentowanych młodzieńców można było do niedawna podziwiać na Dworcu Kolejowym w Białej Podlaskiej. Sama wystawa przeciągała wielu zainteresowanych i z tego powodu postanowiliśmy razem z Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach udostępnić ją jeszcze raz z tym że w nowej i jakże zacnej lokalizacji – w Dziele Międzyfortowym Kobylany I.
Niezwykle ciekawym punktem pikniku była także prelekcja Pana Józefa Dawidziuka pt. „Zarys historii kolei w Małaszewiczach”. Wykład ten razem w wystawą zdjęć autorstwa Maćka i Piotrka dał kompletny obraz historii i teraźniejszości kolei na naszych terenach.
Ponadto organizatorzy zadbali, aby każdemu z przybyłych miło upłyną czas. Były gry i zabawy dla dzieci, wata cukrowa i inne słodkości oraz wielkie grillowanie. Wszystko dodatkowo okrasiła piękna majowa pogoda Organizatorzy obchodów 231. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja serdecznie dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w uroczystościach i wspólnym świętowaniu tego wspaniałego dnia. A nam pozostało tylko dołączyć się do podziękowań i zaprosić wszystkich tych którzy nie dotarli na otwarcie wystawy fotografii autorstwa naszych uczniów – do jej odwiedzenia. Dziękujemy Gminnemu Centrum Kultury w Kobylanach za udostępnienie fantastycznej fotorelacji z 3-majowych uroczystości i pikniku.
Wręczenie certyfikatów kadeta klas mundurowych

czytaj więcej
Uczniowie, którzy przystąpili do egzaminu końcowego otrzymali Certyfikaty z rąk przedstawicieli Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Pana mjr. Marcina Krzyżanowskiego - Zastępcy Komendanta ds. Granicznych Placówki Straży Granicznej w Terespolu oraz Pani ppor. Edyty Stefanickiej.
Zdobyte przez naszych uczniów Certyfikaty potwierdzają trud i zaangażowanie, które nasza młodzież włożyła podczas trzyletniego cyklu kształcenia teoretycznego oraz praktycznego z zakresu przedmiotu Obsługa Graniczna realizowanego na podstawie programu nauczania wprowadzonego kilkanaście lat temu w naszej placówce w ramach innowacji pedagogicznej.
Ponadto warto zaznaczyć, że na podstawie znowelizowanych przepisów rozporządzenia w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej posiadanie wykształcenia średniego lub średniego branżowego, uzyskanego po ukończeniu liceum ogólnokształcącego, w klasie, w której były nauczane przedmioty dotyczące funkcjonowania Straży Granicznej lub Policji uprawniają do uzyskania przez kandydata do służby z rozmowy kwalifikacyjnej ocenę zwiększoną o 2 punkty z tytułu posiadanego wykształcenia.
Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych

Szkoła otrzymała wsparcie finansowe na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Dzień otwarty szkoły - fotorelacja

79 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Wyniki konkursu "Projekt okładki książki z autorskim tytułem w języku rosyjskim"

czytaj więcej
zorganizowany przez p. Renatę Zając dla klas 4de i 4dc. Spośród dostarczonych prac komisja w składzie: Helena Glowacka, Inessa Sosidko i Renata Zając wyłoniła prace wyróżniające się. Dyplomy Uznania oraz nagrody otrymali uczniowie: Dominika Pietraszuk kl. 4de, Gabriela Olchowik kl.4de, Magda Dawidiuk 4de, Mateusz Sawczuk kl.4dc.Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i trud włożony w wykonanie projektu.
Biblioteka poleca
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Konkurs biologiczny

Egzamin na certyfikat kadeta klasy mundurowej

czytaj więcej
Egzamin składał się z dwóch części teoretycznej oraz praktycznej. W ramach części teoretycznej uczniowie odpowiadali przed komisją egzaminacyjną na wylosowane pytania dotyczące m.in. szkolenia strzeleckiego, musztry, terenoznawstwa, wstępu do prawoznawstwa oraz innych elementów z zakresu służby w Straży Granicznej zdobyte podczas trzech lat nauki w klasach o profilu „Służby mundurowe–Straż Graniczna”. Po części teoretycznej uczniowie sprawdzali swoje umiejętności strzeleckie z broni sportowej na strzelnicy pneumatycznej stanowiącej jeden z obiektów szkoleniowych naszej placówki.
Wiedzę i umiejętności oceniała komisja, w skład której wchodzili przedstawiciele jednostek patronackich naszych klas mundurowych, tj. Placówek Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Ponadto członkiem komisji egzaminacyjnej był Dyrektor naszej placówki – Pan Robert Wieczorek.
Piętnastu uczniów którzy przystąpili do egzamin uprawniającego do uzyskania Certyfikatu Kadeta Klasy Mundurowej zdali go z wynikiem pozytywnym. Serdecznie gratulujemy i życzymy samych sukcesów w dalszej karierze zawodowej!
Zajęcia strzeleckie dla uczniów klas mundurowych

Przypominamy, że nasza placówka jako nieliczna w województwie posiada własną broń sportową z której prowadzone jest szkolenie strzeleckie na strzelnicy otwartej.
O naszych uczniach w mediach
"Klaudiusz Balcerzak innowatorem bezpieczeństwa w transporcie kolejowym"https://www.radiobiper.info/2022/03/27/klaudiusz-balcerzak-innowatorem-bezpieczenstwa-w-transporcie-kolejowym/
"Klaudiusz Balcerzak najlepszy w Polsce! Gratulujemy"
"Małaszewicze: Klaudiusz Balcerzak – zwyciężył w II Ogólnopolskim Konkursie Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego (galeria)" https://www.radiobiper.info/2022/04/09/malaszewicze-klaudiusz-balcerzak-zwyciezyl-w-ii-ogolnopolskim-konkursie-ambasadorzy-bezpieczenstwa-kolejowego-galeria/
Ogłoszenie o naborze na europejskie staże i praktyki
Rozpoczyna się nabór na europejskie staże i praktyki dla uczniów naszej szkoły.
O zakwalifikowaniu ucznia do udziału w projekcie będzie decydowało spełnienie kryteriów formalnych i merytorycznych. Uczniowie klas zakwalifikowanych do udziału w projekcie więcej informacji uzyskają u wychowawców klas oraz koordynatora projektu.
Twoje Zdrowie, w Twoich Rękach - podsumowanie

czytaj więcej
Studenci II roku dietetyki- Monika, Marta, Marek i Artur pod opieką mgr Agnieszki Panasiuk przeprowadzili cykl zajęć na temat zdrowego odżywiania dla uczniów klas drugich i trzecich technikum i liceum. Ciekawą atrakcją była możliwość skorzystania z badania składu masy ciała. Dodatkowo dziewczęta z klasy 3B mierzyły chętnym BMI oraz przepisywały „recepty” z zaleceniem dbania o zdrowie. W bibliotece szkolnej odbył się kiermasz zdrowych przekąsek i słodyczy, przygotowanych przez uczennice naszej szkoły. Tego dnia każdy, kto miał ochotę, mógł poczęstować się zdrowym jabłkiem.
Przeprowadzono także konkurs wiedzy o zdrowym trybie życia. Zwycięzcami zostali Magdalena Kusy i Tomasz Bandzerewicz z klasy 2B LO.
Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Panasiuk i studentom, za pomoc w zorganizowaniu Światowego Dnia Zdrowia w naszej placówce i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok, aby kontynuować nasze wspólne działania. Wyrazy wdzięczności kierujemy do nauczycieli, którzy zaangażowali się w przygotowanie akcji- M.Chwesiuk, K.Caban, E. Szołucha, E.Denesiuk. Słowa podziękowania ślemy również do uczniów, którzy aktywnie włączyli się w obchody Dnia Zdrowia.
Klaudiusz Balcerzak – uczeń naszej szkoły – najlepszy w II Ogólnopolskim Konkursie Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego

czytaj więcej
7 kwietnia w siedzibie Instytutu Edukacyjnego Kolej na Ciebie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu. Same zmagania miały dwuetapowy przebieg.
W pierwszej części wzięło udział ponad 140 uczniów z 14 szkół kształcących na kierunkach kolejowych z całej Polski. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu złożonego z 40 pytań dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa kolejowego. Na tej podstawie wyłoniono dziesięciu finalistów reprezentujących 8 szkół. Sam finał był niezwykle fascynujący i intrygujący, gdyż wymagał od uczestników przede wszystkim inwencji twórczej, kreatywności i pomysłowości. Zadaniem każdego finalisty było opracowanie i zaprezentowanie własnej innowacji dotyczącej bezpieczeństwa kolejowego. Mogła być to idea, procedura, mechanizm, system lub urządzenie, które pozytywnie oddziaływałoby na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na kolei.
Pomysły były różnorodne. Dotyczyły zarówno infrastruktury, jak i taboru, a co najważniejsze – były naprawdę przemyślane i autorskie. I tak w następującej kolejności zostały zaprezentowane innowacje pod tytułami:
* „Automatyczny system wykrywania i gaszenia pożaru w lokomotywie oraz powiadamiania o jego wystąpieniu” autorstwa Klaudiusza Balcerzaka;
* „Mandat na ryzyko” autorstwa Nikodema Czerniaka;
* „Zabezpieczenie przed atakami terrorystycznymi” autorstwa Michała Krakowińskiego;
* „System Ostrzegania Kierowców "Safe Travel" – bezpieczna podróż” autorstwa Dawida Kucharczyka;
* „System Ostrzegania Podróżnych” autorstwa Bartłomieja Miśka;
* „System stwierdzania niezajętości przejazdowej” autorstwa Mikołaja Pawlaka;
* „Wyświetlany, ledowy znak "STOP" na samoczynnych skrzyżowaniach kolejowo-drogowych kategorii B i C w przypadku usterki” autorstwa Kacpra Płatkowskiego;
* „Poprawa bezpieczeństwa i ergonomii pracy na kolei” autorstwa Daniela Rokickiego;
* „Wprowadzenie List kontrolnych na całej sieci kolejowej w Polsce” autorstwa Jakuba Wojciechowskiego.
Już po brzmieniu tematów widać, że komisja konkursowa miała niemały dylemat z wyłonieniem zwycięzcy. Ostatecznie, po burzliwych dyskusjach, pierwsze miejsce postanowiono przyznać Klaudiuszowi Balcerzakowi – uczniowi naszej szkoły! – który zaprezentował pomysł związany z ochroną przeciwpożarową w pojazdach trakcyjnych – „Automatyczny system wykrywania i gaszenia pożaru w lokomotywie oraz powiadamiania o jego wystąpieniu”. Jest to niewątpliwie ważny temat do rozważań w kontekście poziomu bezpieczeństwa, gdyż wbrew pozorom, na sieci kolejowej pożary lokomotyw i EZT zdarzają się dość często. Oczywiście pomysł na taką innowację nie był tak zupełnie przypadkowy, gdyż Klaudiusz na co dzień jest także czynnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej „Stołpno” w Międzyrzecu Podlaskim.
Głównym założeniem koncepcji, którą opracował Klaudiusz jest zminimalizowanie pożaru, który wystąpił w lokomotywie oraz całkowite jego stłumienie. Dodatkową funkcją opracowanego systemu jest to, że w momencie wybuchu pożaru natychmiastowo i automatycznie zostaje nadany komunikat do: Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, dyżurnego ruchu i do dyspozytora liniowego, z przybliżoną lokalizacją pociągu. Ponadto system zakłada także odcięcie zasilania w miejscu wystąpienia pożaru, automatyczne podawanie sygnału A 1 „Alarm” (dwa migające białe światła na czole lokomotywy) oraz podawanie sygnału A 2 „Pożar” urządzeniem ostrzegawczym lokomotywy (jeden długi i dwa krótkie sygnały dźwiękowe).
Taki sukces to ogromny powód do dumy i niezwykle prestiżowe wyróżnienie, bo konkurs swym patronatem honorowym objęły najważniejsze kolejowo-edukacyjne instytucje – Prezes Urzędu Transportu Kolejowego oraz Minister Edukacji i Nauki – co znacznie podnosi rangę samych zmagań. Oczywiście konkurs nie odbyłby się bez wsparcia firm i instytucji branży kolejowej, którymi byli: Czasopismo Wolna Droga, DB Cargo Polska, Koleje Małopolskie, Koleje Wielkopolskie, PKP SKM w Trójmieście, Portal NaKolei.pl, Stowarzyszenie Klub Miłośników EKD/WKD, Warszawska Kolei Dojazdowa oraz Koleje Mazowieckie.
Zarówno gala finałowa konkursu, jak pierwszy etap zmagań odbyły się w formie zdalnej z wykorzystaniem metod komunikacji na odległość, co było nie lada wyzwaniem. Jest to tym bardziej powód do radości – mimo przeciwności losu udało się wszystko zorganizować i przeprowadzić, a w samym wydarzeniu mogły uczestniczyć całe społeczności szkolne, łącząc się on-line.
Pomysłodawcą konkursu i inicjatorem była Pani Małgorzata Trębicka-Żuk, nauczyciel przedmiotów zawodowych kolejowych w naszej szkole. Organizacją konkursu zajął się Instytut Edukacyjny Kolej na Ciebie, który prężnie działa na rzecz kolejowego kształcenia zawodowego.
Z całego serca gratulujemy pomysłu na aktywizację młodzieży, a samym laureatom życzymy nieustającego zaangażowania w realizację innowacyjnych przedsięwzięć. Ponadto składamy specjalne gratulacje naszemu uczniowi – Klaudiuszowi! Pamiętaj młody człowieku, że nic tak nie przyciąga sukcesów jak – sukces – a Ty jesteś właśnie na dobrej drodze do ich osiągania!
Twoje zdrowie, w Twoich rękach

Wyniki konkursu pt. "Koleją przez świat"


czytaj więcej
Z dostarczonych prac komisja konkursowa w składzie: mgr Helena Głowacka, mgr Inessa Sosidko i mgr Renata Zając wyłoniła zwycięzców : 1 miejsce Dominika Pietraszuk kl. 4de, Albert Podgajny kl. 4dc, 2 miejsce Anna Bodo kl. 4de i Magda Dawidiuk kl. 4de oraz 3 miejsce Agata Tarasiuk kl. 4de. Zwycięzcom zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody za zajęcie 1 miejsca. Dziękujemy wszystkim uczniom za ich pomysłowość i trud włożony w wykonanie pracy, a wygranym serdecznie gratulujemy.
Zbiórka i przekazanie darów na rzecz uchodźców

czytaj więcej
Nasi uczniowie nie zawiedli! Zebrach zostało około 100 kg produktów, które z pewnością przydadzą się potrzebującym. 28 marca wszytskie dary przekazaliśmy Pani Paulinie Malczuk w Punkcie Pomocy Humanitarnej w Terespolu przy ul. Czerwonego Krzyża 5. Mamy nadzieję, że to nie jedyna i nie ostatnia zbiórka, którą będziemy mogli przeprowadzić bo potrzeby rosną - zatem czekamy na sygnał i działamy dalej!
Dziękujemy Pani Magdalenie Tymoszuk i Panu Arkadiuszowi Laszewskiemu za koordynowanie zbiórką, a chłopakom - Klaudiuszowi, Darkowi i Kacprowi - za pomoc w dostarczeniu i przekazaniu darów.
Sport to zdrowie

czytaj więcej
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.00, a do rywalizacji stanęło 9 dziewcząt. Rozpoczęcie turnieju poprzedziło losowe rozstawienie zawodników, które zdecydowało także o kolejności rozgrywek. Uczestniczki turnieju miały do dyspozycji dwa stoły, przy których rywalizowano systemem rozgrywek ,,do dwóch wygranych". Turniej przebiegł w zdrowej, sportowej atmosferze, na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodniczek oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play - co bardzo cieszyło organizatora - Panią Katarzynę Caban. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się zawodniczka Izabela Marczak z kl. IIC. Druga była Klaudia Ostapczuk kl. III ci. Trzecie miejsce zajęła Martyna Sobolewska z kl. I df.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w turnieju, a wygranym serdecznie gratulujemy. Zapraszamy do brania udziału w kolejnych imprezach organizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego w naszej szkole.
Pierwszy dzień wiosny

czytaj więcej
Nie obyło się bez kilku konkursów i zabaw, a także aktywności fizycznej na świeżym powietrzu! Nasza młodzież jak zawsze popisała się niezwykłą kreatywnością, licznie biorąc udział w zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski niespodziankach.
Odbył się m.in. turniej piłki nożnej, konkurs na najciekawsze wiosenne przebranie, a także konkurs pod wymownym tytułem: "Zamiast plecaka książki noszę w..." – a tu pomysły naszych uczniów przerosły nasze najśmielsze oczekiwania! i ... zamiast klasycznych plecaków dziś młodzież swoje szkolne akcesoria przyniosła w... hamaku, siatce na ryby, taczce, nosidełku dla dzieci, wózkach dla lalek, chlebaku, a nawet w... kosiarce – zresztą cóż tu dużo opowiadać – zobaczcie sami co za cuda niewidy działy się dziś w naszych murach!
Zbiórka darów

czytaj więcej
Nasza zbiórka trwa od 17 do 23 marca 2022 r. Co można przynieść? Co jest najbardziej potrzebne?
-musy wyciskane dla dzieci,
-rogaliki, wafelki, herbatniki,
-soki w kartonach,
-makarony, ryż, kasza,
-kawa, herbata, kakao,
-cukier,
-woda butelkowana,
-konserwy,
-chemia - płyny do prania, proszki,
-produkty pielęgnacyjne dla dzieci (szampony, płyny do mycia, kremy),
-pampersy rozm. 4 i 5,
-papier toaletowy (mniejsze paczki),
-lizaki na ból gardła,
-syropy przeciwgorączkowe dla dzieci.
Wszelkie dary można przekazywać do sali 2 oraz do sali 6.
Liczymy na Wasze dobre serca!
Samorząd Uczniowski
Szkolni Mistrzowie Szachów


czytaj więcej
Partie szachowe zostały rozegrane na zasadzie „każdy z każdym”, bez limitu czasowego. Po długiej rywalizacji do finału przeszli: Antoni Borowik, Arkadiusz Burdoń oraz Patryk Harasimiuk , uzyskując taką samą liczbę punktów. W dogrywce najlepszy okazał się P. Harasimiuk, II miejsce zajął A. Burdoń, zaś III – A. Borowik.. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.
Tekst i zdjęcia: Renata Chwesiuk
Szkolny turniej tenisa stołowego

Dzień Kobiet - 8 marca

czytaj więcej
Z tej okazji męska część Samorządu Uczniowskiego postanowiła osłodzić życie każdej damie w naszej szkole dołączając do serdecznych życzeń także słodycze. Ten wyjątkowy dzień ochodzony był również w internacie naszej szkoły, członkowie Młodzieżowej Rady Internatu złożyli życzenia i wręczyli kwiaty swoim koleżankom oraz Paniom pracującym w internacie. Oczywiście inni Panowie także zadbali o to aby ich koleżanki poczuły się wyjątkowe wręczając im kwiaty i inne drobne upominki. Oprócz tego za pośrednictwem szkolnego radiowęzła popłynęły pozdrowienia i specjalne dedykacje z okazji kobiecego święta. Cała żeńska część naszej społeczności szkolnej serdecznie dziękuje miłym Panom za pamięć o nas i wszelkie życzenia. A oto kilka zdjęć relacjonujących wczorajszy wspaniały dzień.
Tekst: Małgorzata Trębicka-Żuk
Zdjęcia: Samorząd Uczniowski, Młodzieżowa Rada Internatu
Nasze reprezentantki w wojewódzkim etapie VI Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej

czytaj więcej
W tym zacnym gronie znalazły się także przedstawicielki naszej szkoły – Paulina Bednarczyk, Agnieszka Wonsik i Marta Bodo – uczennice kierunku technik eksploatacji portów i terminali.
Gospodarzem zawodów był Zespół Szkół nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Łukowie, a sama Olimpiada jest organizowana przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego i kierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych zainteresowanych tematyką transportu, logistyki i spedycji, a w szczególności kształcących się w zawodach technik spedytor, technik logistyk, technik eksploatacji portów i terminali oraz magazynier-logistyk.
Paulinie, Agnieszce i Marcie serdecznie gratulujemy dotarcia do wojewódzkiego etapu Olimpiady i z niecierpliwością czekamy na wyniki tych rozgrywek. Trzymamy za was kciuki.
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Trębicka-Żuk
O szkole w mediach
"Szansa dla uzdolnionej młodzieży
Grecki magnes małaszewickiej szkoły" artykuł w tygodniku lokalnym Wspólnota Terespolska
Studniówka 2022

"Poloneza czas zacząć..."
26.02.2022 r. w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim miało miejsce wydarzenie długo wyczekiwane przez naszych tegorocznych maturzystów – bal studniówkowy. Wszystko wskazuje na to, że ta jedyna wyjątkowa i niepowtarzalna noc zapadnie uczestnikom
w pamięć na długie lata, a sama zabawa była udana. A oto kilka zdjęć relacjonujących uroczyste rozpoczęcie balu studniówkowego.
List Ministra Edukacji i Nauki do rodziców i opiekunów
Otrzymaliśmy akredytację

Miło nam poinformować, że nasza szkoła – Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach – otrzymała oficjalną akredytację dla klas Liceum Ogólnokształcącego
w ramach programu Erasmus+. W praktyce oznacza to, że nasi licealiści do 2027 roku mają zagwarantowane coroczne bezpłatne wyjazdy zagraniczne na zajęcia
językowo-kulturoznawcze do takich krajów jak uwielbiana przez nas Grecja oraz Włochy.
To znakomita wiadomość zarówno dla naszych obecnych jak i przyszłych uczniów oraz kolejny powód do tego, aby w rekrutacji na rok szkolny 2022/23 wybrać właśnie naszą szkołę. Poza tym wiemy już także, że nasze Technikum również otrzymało taką akredytację na wyjazdy związane z zagranicznymi praktykami i stażami zawodowymi.
Bezpieczne ferie zimowe
Nauka zdalna do końca ferii zimowych
Rada Rodziców
Szanowni Państwo. Drodzy Rodzice.
Opłatę na Radę Rodziców można dokonać na konto aktualny numer konta.
W wolnych chwilach zachęcamy do zapoznania się z informacjami w strefie rodzica.
30. Finał WOŚP - 30 stycznia 2022 roku

Nasza szkoła także postanowiła choć trochę wesprzeć 30. finał Wielkiej Orkiestry Świąteczniej Pomocy i dlatego w dniu 30.01.2022 do puli aukcyjnych przedmiotów trafił nasz szkolny kalendarz, który osobiście odebrał szef Sztabu WOŚP w Białej Podlaskiej. Niebawem kalendarz zostanie wystawiony na licytację, która - mamy nadzieję - będzie owocna. Tu też warto nadmienić, że już dwa nasze kalendarze zostały zlicytowane w innym Sztabie - w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim.
Do końca świata i jeden dzień dłużej!
Nowości w bibliotece

Dzień Ochrony Danych Osobowych - 28 stycznia
Szkolny turniej szachowy

Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach
do udziału
w II Szkolnym Turnieju Szachowym,
który odbędzie się 08.02.2022r. w bibliotece szkolnej.
Zapisy przyjmujemy w bibliotece szkolnej do dnia 01.02.2022.r.
Biblioteka poleca, warto przeczytać

... czytaj więcej
Przemek Staroń, nauczyciel etyki i filozofii w II LO w Sopocie, Nauczyciel Roku 2018, psycholog, fan Harry’ego Pottera i klocków Lego postanowił coś z tym zrobić. Zebrał od młodych ludzi, w tym swoich uczniów i uczennic, pytania i lęki, z jakimi się borykają. Następnie odpowiedział na nie – opierając się na swojej wiedzy psychologicznej oraz na historiach bohaterów znanych z książek i filmów. Są wśród nich postacie z "Harry’ego Pottera", „Władcy Pierścieni”, „Stranger Things”, „Gwiezdnych Wojen” czy Avengersów.
„Szkoła bohaterek i bohaterów” to skrzyżowanie powieści przygodowej z poradnikiem i pamiętnikiem. Bawi, wciąga, inspiruje do myślenia. A przede wszystkim dostarcza młodym czytelnikom i czytelniczkom konkretnych narzędzi radzenia sobie z trudnościami.
Realizacja projektu ZAWODOWCY Z POWIATU BIALSKIEGO na pełnym gazie

... czytaj więcej
w ramach którego przez najbliższe lata młodzież kierunku technik eksploatacji portów i terminali oraz technik informatyk będzie odbywała pełnopłatne staże u pracodawców oraz dokształcała się na zajęciach zawodowego języka angielskiego.
Dodatkowo w ramach tego przedsięwzięcia uczniowie kierunku technik eksploatacji portów i terminali mieli szansę podnieść swoje kwalifikacje i zdobyć nowe kompetencje oraz umiejętności zawodowe, jakim było odbycie kursu na operatora transportu bliskiego.Mówiąc krótko nasi uczniowie spisali się na medal i uzyskali uprawnienia operatorów wózków jezdniowych podnośnikowych!
We czwartek - 13 stycznia miało miejsce oficjalne wręczenie uzyskanych uprawnień, a oto kilka zdjęć z samego kursu oraz z odbioru upragnionych legitymacji operatorskich. Serdecznie gratulujemy.
O szkole w mediach
Egzaminy zawodowe
w części pisemnej egzaminu
w części praktycznej egzaminu
Komunikat w sprawie harmonogramu przeprowadzania egzaminów w 2022 roku (Formuła 2017)
Kameralna wycieczka do Warszawy – to jest to, co lubimy najbardziej

... czytaj więcej
Pierwszym powodem naszego wyjazdu do Warszawy było odbycie zajęć w Stacji Muzeum, na które zostaliśmy zaproszeni przy okazji finału II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Kolejowej. Stacja Muzeum to niezwykłe miejsce dla każdego kolejarza, dlatego lekcje związane z historią transportu szynowego nie mogły odbyć się gdzieś indziej! Zajęcia, w których uczestniczyliśmy, miały na celu przedstawienie kolei od strony historycznej, poznanie zmian, jakie zaszły w ostatnim wieku w polskiej kolei, podjęcie rozważań na temat bezpieczeństwa i komfortu transportu szynowego, próby poszukania odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości kolei. Zajęcia zostały przeprowadzone w dość nietypowym otoczeniu, bo w … wagonie salonowym! Dla niewtajemniczonych: salonka znajdująca się w Stacji Muzeum to ekskluzywny wagon salonowy, którym podróżowali m.in.: Bolesław Bierut, Aleksander Zawadzki czy Władysław Gomułka. I właśnie w takich wnętrzach odbywaliśmy tę niezwykłą lekcję historii kolei. Sam wagon zrobił na nas niemałe wrażenie – prywatny gabinet, część sypialna, łazienka i sala konferencyjna – to wszystko mieliśmy szansę podziwiać, dotknąć, a nawet zasiąść przy stole konferencyjnym.
Grudniowy wyjazd do Warszawy nie mógł obejść się bez odwiedzenia bardzo ważnego miejsca dla naszej społeczności szkolnej – grobu Władysława Stanisława Reymonta. Dlaczego akurat w grudniu obecność na warszawskich Powązkach jest tak ważna? Przede wszystkim dlatego, że 5 grudnia obchodzimy rocznicę śmierci naszego patrona, którym jest Reymont. W związku z tym, być w Warszawie i nie upamiętnić tej wybitnej postaci i 96. rocznicy jego śmierci byłoby niedopuszczalne. Poza tym wielu uczestników wyjazdu po raz pierwszy było na Powązkach, a nekropolia ta sama w sobie robi niemałe wrażenie, szczególnie na osobach interesujących się historią, sztuką, kulturą, nauką – bo tu, na tzw. Alei Zasłużonych spoczywa wiele znamienitych osobistości – między innymi nasz patron.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był spacer po centrum Warszawy, dlatego nie mogło zabraknąć także zdjęcia z Pałacem Kultury i Nauki w tle. I tak w niezwykle miłej atmosferze minął nam ostatni wyjazd w tym roku kalendarzowym i w tym semestrze. Dziękujemy za uczestnictwo młodzieży oraz za ich postawę i zaangażowanie zarówno podczas zajęć w Stacji Muzeum, jak i na warszawskich Powązkach.
K. Paszkowski
Wyniki I etapu Ogólnopolskiego konkursu Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego

Mamy kolejną dobrą wiadomość.
Nasz uczeń - Klaudiusz Balcerzak (kl. III DI) został finalistą II Ogólnopolskiego Konkursu Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego. Poza Klaudiuszem do finału dostało się jeszcze 9 uczestników ze szkół w całej Polsce. Więcej informacji o konkursie na stronie:https://kolejnaciebie.pl/wyniki-i-etapu-ii-ogolnopolskiego-konkursu-ambasadorzy-bezpieczenstwa-kolejowego/
Trzy nasze uczennice w wojewódzkim etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej
... zobacz więcej

Nasza szkoła z prestiżową nagrodą za tworzenie kultury bezpieczeństwa kolejowego

... czytaj więcej
W ramach tego przedsięwzięcia rozstrzygnięto konkurs „Kultura Bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, do którego zgłosiliśmy naszą zeszłoroczną aktywność – Międzyszkolny Konkurs Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego, który organizowaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacja dla Rozwoju Kolei. Jakże dużym dla nas zaskoczeniem było uznanie i docenienie właśnie tej działalność przez Kapitułę Konkursu! Co więcej, nie było to zwykłe wyróżnienie a NAGRODA GŁÓWNA w kategorii „Czynnik ludzki – edukacja”.
Warto zaznaczyć, że wśród wszystkich wyróżnionych i laureatów byliśmy jedyną szkołą, co jest dla nas dodatkową nobilitacją. Być docenionym razem z takimi instytucjami jak: Koleje Śląskie, PKP Energetyka, Przedsiębiorstwo Robót Telekomunikacyjnych i Elektroenergetycznych „PROTEL”, Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu, Fundacja ProKolej czy też Portal „Raport Kolejowy” – jest ogromnym sukcesem, który będziemy świętować jeszcze długo. Jest to także dodatkowa motywacja do działania w zakresie edukacji dla szeroko rozumianego bezpieczeństwa w branży kolejowej. Już szykujemy kolejne aktywności z tym związane.
Tę zacną nagrodę z rąk Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego – dr inż. Ignacego Góry, odebrała w imieniu Dyrektora naszej szkoły – Pani Małgorzata Trębicka-Żuk – pomysłodawczyni docenionego konkursu.
Taka nagroda, to prestiżowe wyróżnienie. Pokazuje nam, że edukacja dla bezpieczeństwa kolejowego jest niezwykle istotna. Uważam, że przyszłe kadry kolejowe już na etapie nauki w szkole powinny mieć wpajane zasady i procedury, które będą służyły zachowaniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa w środowisku pracy. To my kształcimy przyszłe kadry kolejowe, więc to na nas spoczywa ten obowiązek – mówi Pani Małgorzata Trębicka-Żuk, dodając – Przecież czym skorupka za młodu nasiąknie… każdy z nas zna to przysłowie, a w kwestii kultury bezpieczeństwa sprawdza się ono w stu procentach. Nie wyobrażam sobie, aby podczas prowadzenia procesu kształcenia nie poruszać tak elementarnych zagadnień, jakim jest właśnie kultura bezpieczeństwa, a propagowanie jej nie tylko w formie zajęć lekcyjnych, ale właśnie w formie konkursu – na pewno wzmacnia pozytywne i oczekiwane postawy w tym zakresie. Warto również wspomnieć, że nasza szkoła od 2019 roku jest sygnatariuszem Deklaracji w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, co dodatkowo obliguje nas do popularyzacji właśnie takich postaw, szczególnie wśród przyszłej kolejowej kadry.
Jubileuszowa V Gala Kultury Bezpieczeństwa zakończyła się debatą na temat „Rola transportu kolejowego w osiągnięciu neutralności klimatycznej. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”, w której udział wzięli: Jakub Kapturzak – Zastępca Dyrektora Departamentu Kolejnictwa, dr Jakub Majewski – Prezes Zarządu Fundacji ProKolej, Piotr Majerczak – Wiceprzewodniczący Prezydium Rady Programowej Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, Jacek Konop – Wiceprezes Zarządu ds. technicznych ze spółki Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A., Rafał Zgorzelski, Członek Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. W debacie nie mogło zabraknąć gospodarza – dr inż. Ignacego Góry, Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, który przybliżył trendy i perspektywy rozwoju transportu kolejowego oraz podkreślił, że kolej wciąż ma bardzo duży potencjał, który koniecznie trzeba wykorzystać.
Wyniki konkursu "Rosyjska kartka bożonarodzeniowa"
Komisja konkursowa w składzie: mgr Helena Głowacka, mgr Inessa Sosidko, mgr Renata Zając, dokonała oceny wszystkich zgłoszonych prac oraz wyłoniła zwycięzcę - Malwina Wojtaś kl. 2df. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.
Podsumowanie i wręczenie nagród w konkursach szkolnych

... czytaj więcej
Najsympatyczniejszą koleżanką została Magdalena Wasiluk z klasy 3 bg, a kolegą Adam Bednarczyk z klasy 2 C.
W konkursie na własnoręcznie zrobioną ozdobę choinkową nagrody zdobyli:
Miejsce I Monika Ośko z klasy 1 DF
Miejsce II Magda Dawidiuk z klasy 4 de
Miejsce III Kacper Panicz z klasy 2 DF
Nagrodę specjalną przyznaną przez zarząd Samorządu Uczniowskiego otrzymał Michał Czech z klasy 1 DF.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Obóz taktyczno-szkoleniowy dla uczniów klas o profilu mundurowym - film
Zapraszamy do obejrzenia długo oczekiwanego filmu z obozu taktyczno szkoleniowego, który odbył się w dniach 09-11.09.2021r.
Czekając na Święta Bożego Narodzenia

Rozwiąż…
Otwórz link i poczuj magię świąt
https://padlet.com/renatachwesiuk2/5qfji8viqmt0ewyl
Świąteczna zbiórka darów
rozwiń plakat

Mikołajki w bibliotece szkolnej

... czytaj więcej
Dziewczyny upiekły pyszne pierniczki, babeczki, mufinki i miodownik. Do słodkiego poczęstunku można było wypić kubek gorącej herbaty i posłuchać świątecznych przebojów. Słodkości szybko zniknęły ze stołu. Zarobione pieniądze przeznaczone zostaną na zakup nagród do konkursów bibliotecznych. Dziękujemy dziewczynom za słodkie wypieki. Zapraszamy za rok na Mikołajkowe pyszności w bibliotece.Konkurs Wiedzy o Patronie i Historii Szkoły - wyniki
... czytaj więcej
Przedstawiciele klas odpowiadali na pytania dotyczące życia i twórczości Wł. St.. Reymonta oraz historii naszej szkoły. Najlepszymi okazali się uczniowie klasy 1DF : Maciej Petrus i Jan Kuzawski. Drugie miejsce zajęły klasy: 1B – Karolina Sajna oraz Kacper Szamuk i klasa 1C – Dominika Janiszek i Aleksandra Iwaniuk. Zwycięzcom gratulujemy!Mikołajki

... czytaj więcej
W tym roku, ten długo wyczekiwany gość wraz z Śnieżynkami, przybył do nas 7 grudnia i sprawił, że dzień był pełen radości, życzliwości i uśmiechu. Każdy został obdarowany upominkiem, dobroduszny staruszek nie zapomniał o dyrekcji, nauczycielach i innych pracownikach szkoły oraz oczywiście o uczniach, częstując ich słodkościami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Ponadto uczniowie, którzy przyszli do szkoły w czapce mikołajkowej otrzymali dodatkowy słodki prezent.Otrzęsiny

... czytaj więcej
W reżimie sanitarnym, zachowując obostrzenia pandemiczne pierwszaki zmagały się z arcytrudnymi zadaniami przygotowanymi przez zarząd Samorządu Uczniowskiego. Każda z klas zaprezentowała się pokazując przy okazji swoje talenty artystyczne, była piosenka i wiersz, taniec z niecodziennym partnerem, którym okazała się zwykła miotła, a także kalamburowe hasła i próba zareklamowania niezwykłych produktów. Pierwszaki zmierzyły się również z testem wiedzy o szkole, a ich rywalizację skrupulatnie oceniało jury, które po podsumowaniu punktów ogłosiło zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 1 C, drugie 1 B, na trzecim miejscu znalazła się klasa 1 DF, a na czwartym 1 L. Pierwszoklasiści oficjalnie jesteście już uczniami naszej szkoły, witamy i gratulujemy!Zbiórka surowców wtórnych
rozwiń plakat

Biblioteka poleca
Конкурс на "Русскую рождественскую открытку"
Konkurs na "Rosyjską kartkę bożonarodzeniową"
Prezentujemy nasz szkolny KALENDARZ

... czytaj więcej
Kalendarz to rezultat szkolnego konkursu fotograficznego "Kolej w obiektywie" zorganizowanego w naszej szkole już po raz 4. Jednak w tym roku komisja konkursowa nie była w stanie wybrać zdjęcia, które definitywnie byłoby najlepsze i z tego powodu doceniono wszystkich, których zdjęcia znalazły się w kalendarzu.Wyniki konkursu "Jesienne inspiracje"

Konkurs na ozdobę choinkową

Ogólnopolski Konkurs Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego

Serdecznie zapraszamy uczniów do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie Ambasadorzy Bezpieczeństwa Kolejowego, którego współorganizatorem jest nasza szkoła! Konkurs adresowany jest do pasjonatów kolei i uczniów klas o profilach kolejowych.
Wystawa fotografii „Kolej w obiektywie uczniów Macieja Józefczuka i Piotra Szymborskiego” – już otwarta.

Media o uczniach naszej szkoły
Wystawa Fotografii Kolei w obiektywie uczniów na dworcu PKP Biała Podlaska https://www.radiobiper.info/galeria/wystawa-fotografii-kolei-w-obiektywie-uczniow-na-dworcu-pkp-biala-podlaska/
Wybierz kolej. To Dobre Miejsce Pracy Dla Ciebie
Dzień Kolejarza

Dzień Kolejarza lub Święto Kolejarza – polskie święto obchodzone corocznie przez kolejarzy i pracowników kolei 25 listopada (od 1991) w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy.
Obchody Dnia Kolejarza to tradycja sięgająca XIX wieku. W dniu tym prezentowana jest historia kolei, praca na zapleczu, organizowane są konkursy z nagrodami oraz prezentacje nowoczesnego i historycznego taboru. To również okazja do awansowania i odznaczenia pracowników za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
źródło: Dzień Kolejarza https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzień_Kolejarza
Zaproszenie do odwiedzenia wystawy fotografii kolejowej autorstwa naszych uczniów

Sukcesy naszych uczniów na VIII Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym – Biała Podlaska 2021

21 listopada - Dzień Życzliwości

11 listopada Narodowe Święto Niepodległości
Konkurs Wiedzy o Patronie i Historii Naszej Szkoły
Porozumienie szkoły ze Stowarzyszeniem Edukacja dla Rozwoju Kolei

VII edycja Regionalnego Konkursu Fotograficznego

Pamiętamy o członkach naszej społeczności szkolnej, którzy już odeszli...

Dzień Wszystkich Świętych to czas pełen smutku i zadumy. Przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze na grobach naszych bliskich, składamy kwiaty, odmawiamy modlitwę, wspominamy, tęsknimy i … odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i koniec. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać...
Przedstawiciele naszej szkolnej społeczności rokrocznie odwiedzają groby zmarłych pracowników i uczniów na znak pamięci, szacunku i kultywowania tradycji.
O szkole w mediach
Port Lotniczy Kraków-Balice – zdobyty

Konkurs o tematyce ekologicznej
Prace można wykonać w postaci plakatu, broszury lub prezentacji multimedialnej. Konkurs trwa do 26.10.2021 r. (do wtorku), prace należy przynieść do pani Magdaleny Tymoszuk, a prezentacje przesłać na adres e-mail: magdatymoszuk@wp.pl
Zbiórka zniczy
Zbiórka trwa do 26.10.2021 r. (do wtorku), znicze należy przynosić do pani Magdaleny Tymoszuk do sali numer 6. Jeden znicz to 10 pkt. (maksymalnie jeden uczeń może przynieść 3 znicze).
Apel Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
Noc Księgarń

To będzie przepiękna noc! 120 księgarń w 50 miastach. Kilkudziesięciu gości, blisko 100 wydarzeń, tysiące książek i My – Czytelnicy i Czytelniczki.
Noc Księgarń 2021 już 22 października, po zmroku.
Spotkajmy się w księgarniach!
Warsztaty, pokazy filmowe, spotkania autorskie, koncerty, dyskusje, spacery literackie, konkursy i kiermasze. Sprawdź program i bądź z nami podczas
Nocy Księgarń 2021:
www.nocksiegarn.pl/program
Organizatorem festiwalu Noc Księgarń jest dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN).
Serdecznie zapraszamy!
Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej. 50-lecie szkoły

W dniu 15 października w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość, w czasie której świętowaliśmy Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej oraz Jubileusz 50-lecia Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach połączony z uczczeniem pamięci Patrona. Wydarzenie zainicjowała msza święta w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Małaszewiczach. Następnie przybyłych gości już na terenie szkoły serdecznie przywitał dyrektor- Robert Wieczorek, głos zabrał również Starosta Bialski- Mariusz Filipiuk.
Szkoła w mediach
Dzień Edukacji Narodowej



Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Spedycyjno-Logistycznej

Finał II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Kolejowej – z udziałem naszych uczniów!

14. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO 2021 – zdobyte!
.jpg)
Dzień Chłopaka

Europejski Dzień Języków w Reymoncie

A jak świętować - to tylko z naszym patronem w roli głównej!

Europejski Dzień Języków

Zakończenie zajęć kulturoznawczo-językowych w Grecji

Ostatnim punktem pobytu w Grecji był wyjazd do Thessalonik, gdzie uczniowie wzięli udział w grze miejskiej polegającej na odnajdywaniu charakterystycznych zabytków miasta na podstawie mapy.
Obóz taktyczno-szkoleniowy dla uczniów klas o profilu mundurowym

Uczniowie liceum na zajęciach językowo-kulturoznawczych w Grecji

Narodowe Czytanie 2021

Projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów” w Platamonas na Riwierze Olimpijskiej w Grecji

Natomiast w miejscowości Platamonas uczniowie wykonywali zadania wyznaczone przez panią pilot. Nagrywali film, jak tańczą grecki taniec oraz jak śpiewają piosenkę o tematyce morskiej, wcielali się w postacie olimpijskich bogów i uczyli spotkanego na ulicy Greka trudnego zdania w języku polskim „w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”. Po intensywnie spędzonych dniach relaksowali się w ciepłych wodach Morza Egejskiego.
Konkurs plastyczny

Zajęcia językowo-kulturoznawcze w Platamonas na Riwierze Olimpijskiej w Grecji

W pierwszych dniach pobytu uczniowie korzystali z uroków piaszczystych plaż, ciepłego morza i pięknej, słonecznej pogody. Poznawali starożytną Grecję i wierzenia Greków uczestnicząc w zajęciach z mitologii w zaprzyjaźnionej szkole „Platon” w Katarini. Włączyli się aktywnie w zajęcia sportowe z młodzieżą grecką oraz modern dance.
Wykaz podręczników obowiązujących w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w roku szkolnym 2021/22
Kiermasz Szkolny

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/22

- klasy pierwsze spotkanie z dyrektorem szkoły na sali gimnastycznej,
- pozostałe klasy spotkania z wychowawcami klas w salach lekcyjnych.
Obowiązuje reżim sanitarny w związku z pandemią COVID-19.
Uczniowie obowiązkowo przychodzą w maseczkach.
To, co miłe, szybko mija

Kwaterowanie uczniów w internacie
31.08.2020 (wtorek) od godziny 18.00.
Należy ze sobą przywieźć rzeczy osobiste, szklankę, talerz, sztućce, szlafrok lub dresy do łazienki oraz strój galowy.
Internat zapewnia kołdrę, koc, poduszkę, pościel, lampkę nocną.
Obowiązkowo należy posiadać maseczkę niezbędną do przemieszczania się po internacie.
W internacie obowiązują procedury zwiazane z epidemią COVID-19 więcej informacji
Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat

Archiwum internat
Wydarzenia rok szkolny 2021/22
Zbiórka plastikowych nakrętek

Wzorem poprzednich lat w roku szkolnym 2021/2022 kontynuowaliśmy w naszym internacie akcję, która polegała na zbiórce plastikowych nakrętek (po sokach, napojach, nabiale, itp.).
Wspólnie udowodniliśmy, że pomoc drugiej osobie nie musi tak naprawdę nic kosztować. Wystarczy, że zaczniemy odkładać nakrętki, które i tak zazwyczaj większość z nas wyrzuca do kosza. To wciąż jedna z najpopularniejszych akcji, dzięki której możliwe jest leczenie, rehabilitacja i wsparcie potrzebujących osób. Korzysta na tym również przyroda – nakrętki nie trafiają na wysypiska śmieci, nie przyczyniają się do degradacji naszego naturalnego środowiska, a są ponownie przetwarzane. Tego typu akcje uczą, że można pomagać na różne sposoby.
Jesteśmy dumni, że wielu osobom nie jest obojętny los innych. Dziękujemy, że w tak prosty sposób włączyliście się w akcję charytatywną zbierania plastikowych nakrętek na rzecz chorych osób.
Dziękujemy Wam za Wasza wrażliwość na problemy innych i mamy nadziej, ze w przyszłym roku również będziecie aktywnie brać udział w zbiórce. Ostatnia praca domowa w tym roku szkolnym – nawet w czasie wakacji zbierajcie plastikowe nakrętki!
Izabela Kolańska
Pożegnanie maturzystów w internacie

21 kwietnia 2022r. młodsi koledzy i koleżanki pod opieką wychowawcy – Edyty Szołucha przygotowali tegorocznym maturzystów uroczyste pożegnanie. Wiele ciekawych atrakcji, zapewniło młodzieży bardzo dobrą zabawę i ogrom śmiechu. Każdemu absolwentowi podarowano pamiątkowe medale. Uwieńczeniem tego dnia była wspólna dyskoteka.
Wszystkim maturzystom życzymy jak najwyższych wyników z matury oraz studiowania na wymarzonych uczelniach.
Internat pamięta o Seniorach

„Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów.”
Takim właśnie ogrodem pełnym pięknych, kolorowych róż nasi mężczyźni z internatu obdarowali Panie zamieszkujące w Domu Pogodnej Starości w Kodniu.
Dzień Kobiet w internacie

Zbiórka na Fundację "Dom Bella"

Mikołajki w internacie

Uczniowie dla Seniorów

Wspomóż kociaki

Konkurs wiedzy o internacie

W dniu 02.11.2021r. tradycyjnie w internacie odbył się „Konkurs wiedzy o internacie” przeznaczony dla uczniów klas pierwszych. Największą wiedzą wykazali się Karolina Sajna i Michał Czapski. Na drugim miejscu uplasowali się Dominika Kamecka, Sylwia Leszczyńska i Patryk Wiśniewski. Zwycięzcom gratulujemy posiadanej wiedzy!
Renata Chwesiuk
Izabela Kolańska
Dzień Chłopaka

Na tą okoliczność dziewczęta przygotowały skecz okolicznościowy Hrabi "Dzień Mężczyzn" oraz szereg atrakcji m. in. rozpoznawanie przypraw, wiązanie krawatów, plecenia warkocza, taniec na gazecie, odgadywanie nazw kosmetyków. Uczniowie chętnie brali udział w zabawie, otrzymali też drobny upominek, a na koniec wieczoru na wszystkich mieszkańców internatu czekał tort. Spotkanie przygotowane zostało pod kierunkiem wychowawców p. Renaty Chwesiuk i p. Renaty Zając.
Serdecznie dziękujemy wychowankom: Julia Baran, Julia Bożedajek, Oliwia Korniluk, Natalia Młynarek za pomoc przy organizacji Dnia Chłopaka.
Wyjazd do kina

W ramach rozwoju duchowego w dniu 28.09.2021 r. młodzież internatu była w kinie Cinema w Białej Podlaskiej. W ramach integracji po seansie udaliśmy się na wspólny posiłek, gdzie młodzież dzieliła się wrażeniami po obejrzanym filmie. W bieżącym roku szkolnym było to nasze pierwsze wyjście do kina, ale z pewnością nie ostatnie.
Izabela Kolańska
Zajęcia integracyjne dla wychowanków klas I "escape room"
