Zespół Szkół
im. Władysława Stanisława Reymonta
"Szkoła przyjazna uczniowi, ale wymagająca"

„Biblioteka – wstąp i doładuj wyobraźnię”


O bibliotece

Biblioteka mieści się w głównym budynku Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach, służy uczniom, nauczycielom innym pracownikom szkoły, absolwentom i rodzicom uczniów.

Posiada dość bogaty i aktualny księgozbiór. Księgozbiór biblioteki liczy 10820 woluminów , w tym 10539 książek oraz 281 materiałów audiowizualnych. Pracownia dysponuje zbiorem aktualnych czasopism dla uczniów i nauczycieli.

Zbiory są skomputeryzowane w programie MOL 2000+. Przy pomocy programu wypożyczane są materiały biblioteczne.

W pracowni bibliotecznej działa ICIM z 4 stanowiskami komputerowymi ze stałym dostępem do Internetu. W każdym z komputerów zainstalowano pakiet Microsoft Office oraz programy multimedialne. Czytelnicy mają możliwość wyszukiwania potrzebnych informacji. Biblioteka wyposażona jest w telewizor, DVD i drukarkę.

W pomieszczeniach biblioteki eksponowane są wystawki książek poświęcone autorom, a także wystawki okolicznościowe.

Wyodrębniono też miejsce na "Kącik maturzysty”, w którym znajdują się informatory dla kandydatów na studia, wszelkiego rodzaju broszury maturalne.

W czytelni są warunki do cichej pracy codziennie w godzinach pracy biblioteki.

Księgozbiór

Księgozbiór biblioteki szkolnej liczy 10539 woluminów

Dostosowany jest do potrzeb uczniów, nauczycieli, udostępniany jest również rodzicom. Gromadzona jest literatura piękna (głównie lektury z języka polskiego), książki popularno-naukowe, słowniki, encyklopedie i albumy.

Księgozbiór jest uzupełniany w miarę przydziału środków finansowych.

Księgozbiór jest podzielony na następujące działy:
• Lektury
• Literatura piękna dla młodzieży gimnazjalnej o powieści i opowiadania obyczajowe, przygodowe, historyczne, biograficzne, fantastycznonaukowe,
• Poezja
• Dramat
• Literatura piękna dla dorosłych
• Literatura popularnonaukowa z zakresu: o matematyki, chemii, geografii, ochrony przyrody, astronomii, fizyki, biologii, medycyny, techniki, sztuki, sportu, muzyki, religii, psychologii, językoznawstwa, nauki o literaturze, biografii, historii
• Literatura pedagogiczna obejmuje książki z zakresu wychowania i nauczania
• Zbiory specjalne
• Podręczniki

W czytelni wydzielony jest księgozbiór podręczny zawierający: encyklopedie ogólne i przedmiotowe, różnorodne słowniki do języka polskiego i języków obcych, atlasy, albumy.
W czytelni uczniowie mogą korzystać ze zgromadzonych czasopism.

Czasopisma w prenumeracie:
Cogito, Victor Gimnazjalista, PC World Komputer, Świat Nauki, Wiedza i Życie, National Geographic, Auto Moto Serwis, Focus

Dla nauczycieli: Biblioteka w Szkole, Głos Nauczycielski, Głos Pedagogiczny

Dzienniki: Gazeta Wyborcza, Słowo Podlasia
Zbiory biblioteki wzbogaciły się o około 600 pozycji. Książki zostały zakupione w ramach Rządowego programu „ Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Są wśród nich książki o tematyce: fantastycznej, sensacyjnej, obyczajowej, młodzieżowej, biograficznej, historycznej i wiele innych autorstwa: K. Lackberg, K. Bondy, R. Mroza , H. Cobena, T. Gerritsen, K. Michalak,L. Taylor, j. Flanagana. Miłośnikom serii polecamy nowe tytuły: „Drużyna”, „Zwiadowwcy”, „Gra o tron” , „Saga o Enderze’, „Ostatnia spowiedź”, „Błękitnokrwiści’ „ Oddechy”.
Teraz każdy z Was z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Nowości w bibliotece szkolnej
Uwaga! Dobre wieści dla czytelników naszej biblioteki!
Jeżeli uważasz, że jakiejś książki brakuje w naszej bibliotece powiedz bibliotekarzowi.
W miarę możliwości postaram się uwzględnić Wasze propozycje.

Godziny otwarcia biblioteki

Poniedziałek 8.00- 14.00
Wtorek 8.00 – 14. 00
Środa 8.00 – 14.00
Czwartek 8.00 – 14.00
Piątek 8.00 – 14.00

Bibliotekarz mgr Renata Chwesiuk

Regulaminy


Lektury

Wyboru lektur szkolnych dokonuje nauczyciel języka polskiego w porozumieniu z klasą.
Niektóre fragmenty lektur możecie znaleźć w podręcznikach. Uwaga
By się nie denerwować, że zabrakło lektury, przychodźcie zaraz po zapowiedzi ich omawiania.

Byłeś zaraz po zapowiedzi a mimo to zabrakło lektury - nie martw się spróbuj lekturę znaleźć na stronie

wolnelektury Lektury_gov_pl

Konkursy

„Konkurs wiedzy o patronie szkoły”

Cele konkursu:
  • popularyzacja biografii patrona szkoły;
  • poszerzenie wiedzy na temat twórczości Władysława Stanisława Reymonta .
Zasady konkursu:
I etap 

  • Konkurs adresowany jest do uczniów klas pierwszych , 
  • Wszyscy uczniowie rozwiązują zadania konkursowe dotyczące życia i twórczośći Wł. St. Reymonta etapu; Rozwiązanie testu na 80% uprawnia ucznia do ubiegania się o ocenę cząstkową „bardzo dobry z języka polskiego
  • Każda klasa przygotowuje pracę plastyczną: portret patrona    ( format pracy - 42cm x 29,7cm, technika dowolna) . Za wykonanie tego zadania, klasa dodatkowo może uzyskać punkty od 1do3.
  • Każda klasa przebiera ucznia w postać patrona szkoły
  • W wyniku tego etapu wyłoniona zostanie zwycięska klasa, która w nagrodę otrzyma trzy dni bez pytania

Akcje

Podaruj Książkę Bibliotece

Wszystkich czytelników i sympatyków książki zapraszamy do włączenia się do akcji.

Podaruj książkę bibliotece.

Od początku istnienia biblioteki nasi czytelnicy podarowali szereg cennych woluminów, które wzbogaciły księgozbiór biblioteki. Akcja trwa cały rok.

Zapraszamy do współpracy z biblioteką

Biblioteka poleca 

Marie-Laure mieszka wraz z ojcem w Paryżu, jako sześciolatka traci wzrok i odtąd uczy się poznawać świat przez dotyk i słuch. Pięćset kilometrów na północny wschód od Paryża w Zagłębiu Ruhry mieszka Werner Pfennig, który jako mały chłopiec stracił rodziców. Podczas jednej z zabaw Werner znajduje zepsute radio, naprawia je i wkrótce staje się ekspertem w budowaniu i naprawianiu radioodbiorników. Odtąd Werner poznaje świat, słuchając radia. Kiedy hitlerowcy wkraczają do Paryża, dwunastoletnia Marie-Laure i jej ojciec uciekają do miasteczka Saint-Malo w Bretanii. Werner Pfennig trafia tam kilka lat później. Służy w elitarnym oddziale żołnierzy, który zajmuje się namierzaniem wrogich transmisji radiowych. Podczas nalotu aliantów na Saint-Malo losy tej dwójki splatają się…

Los zafundował Scarlett szybką lekcję dorastania. Jej chłopak zginął w wypadku, a ona dowiedziała się, że jest z nim w ciąży. Niepokorna i szalona szesnastolatka nie ma pojęcia o odpowiedzialności, a co dopiero o byciu matką. To będzie czas ogromnych wyzwań. Jej najlepsza przyjaciółka Halley zawsze była jej przeciwieństwem. Cicha, poukładana i niezbyt towarzyska, ograniczana przez nadopiekuńczą matkę. Zwykle to ona potrzebowała optymizmu i nieustępliwości Scarlett, jednak teraz role się odwróciły. Halley będzie musiała wesprzeć przyjaciółkę, choć sama ma problem – zakochała się w niewłaściwym facecie. Czeka je trudny krok w dorosłość i prawdziwy sprawdzian z przyjaźni.

Zaskakujący debiut literacki o niewidomej nastolatce.

Zasada numer 1: nie traktuj jej inaczej tylko dlatego, że jest niewidoma.
Zasada numer 2: jeśli ją oszukasz, nie będzie drugiej szansy.

Parker Grand jest niewidoma. Straciła mamę w wypadku samochodowym, jej ojciec popełnił samobójstwo a Scott – były chłopak – zawiódł zaufanie. To całkiem sporo jak na jedną nastolatkę… Parker stara się być twardą dziewczyną. Kiedy nie biega swoją ulubioną trasą biegową, zajmuje się sercowym wsparciem i udzielaniem porad życiowych nieco zagubionym szkolnym przyjaciołom. Robi wszystko, żeby nie płakać, ale nie może już dłużej udawać, że nic złego się nie stało. Szczególnie, że kiedy w końcu zrozumie, co tak naprawdę przytrafiło się jej ojcu i dlaczego Scott tak się zachował, odkryje prawdę o tym, że nie wszystkie rzeczy są takimi, na jakie wyglądają…

Wzruszająca, szczera i mocna opowieść o przyjaźni, dorastaniu, tolerancji i żałobie po stracie, która może przynieść tylko ukojenie.

W Wigilię miasteczko Gracetown kompletnie zasypuje śnieg. Na pocztówkach może i wygląda to malowniczo, ale w rzeczywistości bardzo komplikuje życie. I na pewno nikt nie spodziewa się, że przedzieranie się przez zaspy samochodem rodziców, nieplanowana kąpiel w przeręblu albo nieprzyzwoicie wczesna zmiana w Starbuksie mogą prowadzić do spotkania z miłością. Jednak w śnieżną noc, kiedy działa magia świąt, zdarzyć się może wszystko.

Podróż wigilijna Bożonarodzeniowy
Cud Pomponowy
Święta patronka świnek

Trzy nastrojowe i dowcipne zarazem, powiązane ze sobą romantyczne opowiadania, napisane przez troje znanych amerykańskich pisarzy to wspaniały świąteczny prezent nie tylko dla miłośników powieści Johna Greena.

Natalie spędza lato w swoim rodzinnym miasteczku w Kentucky. To ostatnie tak leniwe wakacje przed rozpoczęciem studiów. Dzień za dniem toczy się bez żadnych ciekawych wydarzeń, dopóki dziewczyna nie zacznie obserwować dziwnych rzeczy. Zielone drzwi do jej pokoju nagle stają się czerwone, znika ogród, który rozciągał się obok przedszkola. W miejscu miasteczka znikąd pojawiają się wzgórza. Natalie czuje, że dzieje się coś niepokojącego. Wtedy odwiedzą ją sympatyczna, ale tajemnicza postać, która ostrzega: "masz tylko trzy miesiące, aby go uratować". Następnej nocy Natalie spotyka na boisku szkolnym pięknego chłopca imieniem Beau, a czas i przestrzeń przestają dla niej istnieć. Istnieją tylko Natalie i Beau…
Przepiękna opowieść o słodko-gorzkim końcu dzieciństwa, gdy marzymy nie tylko o naszej przyszłości, lecz także o tysiącach dróg, którymi nie odważyliśmy się podążyć.

Harry po kolejnej wpadce alkoholowej otrzymuje wypowiedzenie, ale z uwagi na okres urlopowy zostaje jeszcze włączony do śledztwa, które prowadzi Tom Waaler. Hole podejrzewa Waalera o związek ze śmiercią koleżanki-policjantki, Ellen Gjelten, ale wciąż nie ma na to dowodów. Harry Hole tropi seryjnego mordercę, który zastrzelonym przez siebie ofiarom odcina kolejne palce u rąk, a na miejscu zbrodni zostawia znak - pentagram.

Warto przeczytaćCopyright Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach

ul. Kolejarzy 16
21 - 540 Małaszewicze
tel./fax: 83 375 14 38
e-mail: zsmal@poczta.fm
www.malaszewicze.com

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0