Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta

"Szkoła przyjazna uczniowi, ale wymagająca"

WARSZTATY W WYŻSZEJ SZKOLE STRAŻY GRANICZNEJ

Od 16 do 18 października wraz uczniami klas mundurowych naszej szkoły odwiedziliśmy Wyższą Szkołę Straży Granicznej w Koszalinie. Uczestniczyliśmy tam w warsztatach zorganizowanych specjalnie dla naszych licealistów. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczestników wyjazdu (szczególnie uczniów klas IV liceum o profilu Straż Graniczna) z bazą szkoleniową ośrodka, systemem szkolenia nowo przyjętych funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz zadaniami i obowiązkami jakie czekają ich podczas pierwszych kroków służbie. Ponadto podczas 3-dniowego wyjazdu uczniowie mieli możliwość zwiedzania Gdańska oraz Koszalina.
Wyjazd rozpoczęliśmy od popołudnia i wieczoru spędzonego na Starym Mieście w Gdańsku zwiedzając m.in. Bazylikę Mariacką zwaną często „Koroną Gdańska”, największą w Europie świątynią wybudowaną z cegły. W planie naszego przemarszu nie zabrakło także Bramy Żuraw, który jest unikatowym w skali europejskiej przykładem średniowiecznego dźwigu portowego i jedynym zachowanym w Gdańsku przykładem bramy dwuwieżowej. Zwiedzanie zakończyliśmy pod fontanną Neptuna znajdującą się w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa.
Po wyczerpującym dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek do hotelu.
Kolejny intensywny dzień spędziliśmy na warsztatach w Koszalinie, gdzie w Wyższej Szkole Straży Granicznej licealiści mieli możliwość udziału w zajęcia z zakresu m.in. taktyk i technik interwencji, podstaw strzelectwa bojowego oraz użycia środków przymusu bezpośredniego. Ponadto wykładowcy przestawili uczestnikom warsztatów zasady naboru oraz system rekrutacji do koszalińskiej Uczelni. Uczniowie mieli również okazję spróbować posiłków serwowanych funkcjonariuszom Straż Granicznej, którzy na co dzień odbywają szkolenie w Uczelni w Koszalinie.
Ostatni dzień wyjazdu poświęciliśmy na zwiedzanie Stoczni Gdańskiej oraz Muzeum II Wojny Światowej, które jest jednym z najnowocześniejszych muzeów w Europie i jedną z największych wystaw na świecie poświęconej tematyce II Wojny Światowej. Na koniec naszego wyjazdu nie zapomnieliśmy powdychać odrobinę jodu, dlatego udaliśmy się na spacer po jednej z plaż naszego pięknego Morza Bałtyckiego.
A poniżej fotorelacja z wyjazdu…