Zespół Szkół
im. Władysława Stanisława Reymonta
"Szkoła przyjazna uczniowi, ale wymagająca"


Pedagog szkolny

mgr Monika Chwesiuk

    
GODZINY PRACY PEDAGOGA SZKOLNEGO
Poniedziałek 8.30 – 13.30
Wtorek 8.00 – 13.00
Środa 8.00 – 13.00
Czwartek 8.00 – 13.00
Piątek 8.00 – 10.00
Zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:
 • czujesz się osamotniony
 • masz problemy w szkole
 • twoja rodzina znajduje w trudnej sytuacji materialnej
 • świat Cię przeraża i chciałbyś z kimś porozmawiać
 • chcesz się podzielić każdą swoją radością, każdym drobnym sukcesem
Pamiętaj Szkoła to nie tylko instytucja, w której się uczysz. To również miejsce, gdzie Twoi nauczyciele, wychowawcy, pedagog szkolny, koleżanki i koledzy mogą Ci okazać wsparcie.

Ogólnopolskie telefony

0 801 199 990 Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki – Narkomania

0 800 120 289 Infolinia Stowarzyszenia KARAN Pomoc w problemach związanych z narkotykami

0 801 120 002 Niebieska Linia (przemoc w rodzinie)

0 801 109 696 Infolinia Pogotowia Makowego Towarzystwa „Powrót z U”

0 800 120 359 Narkomania – Pomoc Rodzinie, Infolinia Towarzystwa Rodzin i Dzieci Uzależnionych „Powrót z U”

0 801 188 288 Linia Nieobojętnych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla: świadków sprzedaży alkoholu nieletnim, sprzedawców, rodziców, pracowników lokalnych samorządów

0 801 140 068 Pomarańczowa Linia: system pomocy rodzicom, których dzieci się upijają

Telefon Zaufania HIV/AIDS (22) 6928226

Ciekawe strony internetowe

Jak się odnaleźć w towarzystwie

Jak być lubianym?

Sposób na bycie lubianym jest w rzeczywistości łatwiejszy, niż Ci się wydaje:
 • ludzie lubią osoby pamiętające rzeczy, które im o sobie, nawet mimochodem, opowiedzieli; postaraj się zapamiętać imiona osób, które poznajesz oraz przynajmniej dwa fakty z nimi związane,
 • wystarczy wiedza na temat paru szczegółów z życia nowo poznanych osób, aby ludzie pomyśleli, że się nimi interesujesz i ich lubisz – to spowoduje, iż będą wobec Ciebie bardziej otwarci,
 • podczas rozmowy bądź zainteresowany tym, co mówi druga osoba – przytakuj, zadawaj pytania; będzie to świadczyć o tym, że nie jesteś zapatrzony w siebie i że spotkanie z tą osobą jest dla Ciebie naprawdę ważne.

Pamiętaj

 • Traktuj swoich przyjaciół w taki sposób, w jaki chciałbyś, aby Ciebie traktowano. Wysłuchanie nieprzyjemnych słów jest bolesne, czasem jednak jakaś kwestia musi być poruszona.
 • Przyjmuj przeprosiny i nie bądź pamiętliwy. Wielokrotne wracanie do dawnych sporów niszczy przyjaźń.
 • Dokładnie wyjaśnij, co Ci przeszkadza i jak chciałbyś to zmienić.
 • Pozostań przy swoim zdaniu, nawet jeśli druga osoba podejdzie do tego zbyt emocjonalnie.
 • Nie podnoś głosu, nawet jeśli Twój rozmówca zaczyna krzyczeć.
 • Gdy w waszej rozmowie zacznie dominować złość, przerwij i przełóż ją na lepszy moment.
 • Nie przepraszaj kiedy naprawdę nie musisz.

Cztery sposoby zwalczania nieśmiałości

 1. Nie wyobrażaj sobie, że każdy na Ciebie patrzy – tak przecież nie jest. Wszyscy są za bardzo zajęci myśleniem o sobie.
 2. Nie myśl o tym, co Ci kiedyś nie wyszło – liczy się to, co dobrze robisz teraz.
 3. Nie zamykaj się w sobie, jeśli ktoś jest dla ciebie niemiły. Negatywna reakcja drugiej osoby może być spowodowana tym, że ma ona akurat zły dzień.
 4. Nie dawaj za wygraną. Najbardziej szkodliwą rzeczą dotyczącą nieśmiałości jest to, że marnujesz przez nią okazję do spróbowania nowych rzeczy.

Pewność siebie podczas rozmowy

Nie musisz być najmądrzejszą i najzabawniejszą osobą, żeby od razu stać się duszą towarzystwa. To, nad czym musisz jednak popracować to ton i natężenie Twojego głosu. Pamiętaj, żeby:
 • Stać lub siedzieć prosto, tak aby Twój głos nie był stłumiony
 • Wziąć kilka głębokich oddechów i starać się wydobyć głos bardziej za pomocą przepony niż gardła; w celu zlokalizowania właściwego miejsca, spróbuj sobie coś zanucić.
 • Mówienie przy wykorzystaniu przepony sprawia, że ton Twojego głosu obniża się oraz pomaga w opanowaniu tempa mowy, szybkie mówienie jest oznaką zdenerwowania, toteż mów spokojnie, w pewny siebie sposób.

Siecioholizm - uzależnienie od internetu i komputera

Podtypy uzależnienia

Specjaliści rozróżniają pięć podtypów uzależnienia związanego z komputerem (dr Kimberly Young):
 1. Socjomanię internetową czyli uzależnienie od internetowych kontaktów społecznych (cyber-relationshipaddiction) - np. chat-roomy, grupy dyskusyjne, poczta elektroniczna, które zastępują rodzinę i przyjaciół. Osoba uzależniona sprawdza obsesyjnie czy pojawił się ktoś nowy w chat-roomie bądź na forum grupy albo sprawdza skrzynkę e-mailową. Jednocześnie wpada w niepokój a nawet w panikę, kiedy nie ma dostępu do Internetu. Co drugi internauta w Polsce wykorzystuje sieć do zawierania nowych znajomości.
 2. Uzależnienie od sieci internetowej (net compulsions) - np. uzależnienie od gier sieciowych (przeciwnik jest żywym człowiekiem, który również siedzi w tym momencie przy monitorze), od gier hazardowych (internetowy patologiczny hazard w kasynach sieciowych), od aukcji czy zakupów on-line;
 3. Przeciążenie informacyjne czyli przymus pobierania informacji (informationoverload) - np. poszukiwanie nowych informacji, przeszukiwanie baz danych;
 4. Uzależnienie od komputera (computeraddicion) - np. gry komputerowe.
 5. Erotomanię internetową (cyberseksualaddiction) - np. oglądanie filmów i zdjęć o charakterze pornograficznym, uczestniczenie w chatach o tematyce seksualnej;

Leczenie uzależnienia

W odróżnieniu od innych uzależnień, w przypadku leczenia uzależnia od Internetu bądź komputera występuje dodatkowy problem. Osoby z tym uzależnieniem trudno jest bowiem skłonić do spotkania "twarzą w twarz" ze specjalistą, ponieważ są przyzwyczajone do obcowania z ekranem bądź do porozumiewania się za pomocą klawiatury.

Decyzja o podjęciu leczenia następuje dopiero wówczas, kiedy osoba zainteresowana zacznie zauważać różnicę między zdrowym a patologicznym korzystaniem z komputera. Jeśli chodzi o programy terapeutyczne to są one bardzo podobne do programów leczenia uzależnienia od alkoholu, patologicznego hazardu czy zaburzeń łaknienia. Podczas leczenia, w ramach treningu nowych zachowań, często montowany jest w komputerze alarm, który po upływie określonego czasu przypomina o tym, że należy zostawić komputer i przejść do innej aktywności. Pomocne w leczeniu jest także przygotowywanie szczegółowego planu dnia. W ramach tego planu niezbędne jest określenie ram czasowych korzystania z komputera czy z Internetu, a także innych codziennych aktywności z wypoczynkiem włącznie. Realizacja takiego planu powinna zmienić dotychczasowe zwyczaje i zagospodarować na nowo te obszary życia, które zostały zaniedbane w wyniku uzależnienia.

Symptomy uzależnienia

Ludzie, którzy korzystają dużo z Internetu czują dyskomfort, gdy próbują ograniczyć swój czas spędzony w sieci, a odebranie im – choćby na chwilę – dostępu do poczty elektronicznej jest dla nich prawdziwą katastrofą. Osoby mające ciągły dostęp do Internetu trzeba wręcz odrywać od ekranu, wpadają wtedy w rozdrażnienie, niczym alkoholik, któremu odebrano kieliszek. Osoby uzależnione od Internetu większość swojego czasu spędzają przed komputerem, co powoduje, że po prostu zaczyna go brakować na inne sprawy – na pracę, naukę, odpoczynek, życie rodzinne czy kontakty towarzyskie.

Pamiętaj – znacznie łatwiej poradzić sobie z uzależnieniem z pomocą drugiego człowieka niż samemu

 • Spróbuj wprowadzić zasadę nie korzystania z tego, od czego jesteś uzależniony przez 24 godziny – jeśli Ci się to uda, przedłuż o następne, a potem o kolejne itd. To tylko początek drogi, ale na dalszych etapach może być łatwiej.
 • Kiedy czujesz chęć korzystania z Internetu, a szczególnie z tego, co jest dla Ciebie problemem, staraj się odwrócić uwagę, zajmij się czymś innym.
 • Staraj się uregulować tryb życia i planować to, co ma się w nim wydarzyć – to pomoże poradzić sobie z chęcią sięgania po Internet jako sposobu na nudę.
 • Zmień miejsce, w którym pracowałeś najczęściej przy komputerze – nowe będzie Ci się mniej kojarzyło z poprzednim postępowaniem.
 • Ułóż sobie własną hierarchię ważności i staraj się nią kierować.
Pamiętaj – to nie wskazówka, jak wyjść z uzależnienia – to wskazówka, jak zacząć.

Dopalacze - „nowe narkotyki”

Nie bądź obojętny

Dopalacze to substancje psychoaktywne, działające podobnie jak narkotyki, pobudzająco lub odurzająco. Są wśród nich substancje pochodzenia naturalnego (zioła z odległych zakątków świata) i produkty syntetyczne. Połączenie w jednym produkcie ziół i chemii typowe w produkcji tych środków wywołuje nieprzewidywalne reakcje osobnicze – w opinii specjalistów z Narodowego Instytutu Leków – obok silnego zatrucia organizmu może także skutkować w przyszłości częstszym występowaniem chorób nowotworowych. Dopalacze do niedawna sprzedawano w legalnych sklepach, oferując je jako „produkty kolekcjonerskie” nie do spożycia przez ludzi, ale także jako nawozy lub jako legalną alternatywę zabronionych środków. Deklarowany na etykiecie skład różni się od realnej zawartości. Sprzedaż dopalaczy w Internecie ma na celu omijanie kontroli tych środków. Lista substancji jest coraz dłuższa, bowiem wystarczy niewielka modyfikacja wiązań chemicznych aby środek zmienił swoją nazwę i działanie. Zmiany w prawodawstwie również nie są przeszkodą dla producentów, którzy tworzą nowe atrakcyjnie wyglądające produkty.

Nigdy nie używaj substancji, których skład budzi jakiekolwiek podejrzenie

Używanie substancji uzależniających o niewiadomym składzie, dodatkowo w połączeniu np. z alkoholem wywołuje gwałtowne, nasilone reakcje, często nieodwracalne szkody zdrowotne a nawet może doprowadzić do śmierci.

W zatruciu dopalaczami konieczne jest wprowadzenie postępowania medycznego

 • Zawsze wezwij lekarza lub zawieź poszkodowanego do szpitala
 • Nigdy nie próbuj domowych sposobów odtruwania
 • Zawsze zbierz maksimum dostępnych informacji zanim osoba zatruta straci przytomność
 • Dalsze postępowanie w szpitalu to: bieżące korygowanie zaburzonych parametrów życiowych, intensywna terapia, dializy, czyli czynności ratujące życie.

Jakie objawy powinny niepokoić? Nie przegap tych symptomów

 • Nagłe zmiany nastroju okresy aktywności przeplatane z apatią, zmęczeniem i ospałością
 • Nadmierny apetyt lub jego brak
 • Spadek zainteresowania ulubionymi zajęciami
 • Pogorszenie się ocen w szkole, wagarowanie, konflikty z nauczycielami, przebywanie w towarzystwie starszych od siebie lub nagła zmiana grona przyjaciół
 • Izolowanie się od domowników, niechęć do rozmów, bunt, agresja, łamanie zasad, napady złości
 • Częste wietrzenie pokoju, tajemnicze, krótkie rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia z domu, spóźnienia, noce spędzone poza domem
 • Niewytłumaczalny nagły przypływ gotówki, wynoszenie z domu wartościowych przedmiotów
 • Zmiana ubierania się, spadek lub wzrost wagi ciała

Stalking - uporczywe nękanie

Uporczywe, powtarzające się z nasiloną siłą nękanie drugiej osoby naruszające jej prywatność czy też wzbudzanie uzasadnionymi okolicznościami poczucie zagrożenia stało się podstawą do stworzenia regulacji prawnej zwanej stalkingiem. Jak sobie radzić i gdzie szukać pomocy, jeśli staniesz się ofiarą stalkingu? Co grozi sprawcy stalkingu?

Co to jest stalking?

Polega na długotrwałym działaniu wymierzonym przeciwko osobie, którą sprawca chce upokorzyć. Stalking przybiera różne formy, np.:
 • rozpowszechnianie plotek i oszczerstw,
 • głuche telefony, niechciane sms-y, e-maile, listy,
 • groźby, śledzenie, szantaż,
 • wykorzystywanie czyjegoś wizerunku bez jego zgody,
 • niechciane robienie zdjęć,
 • niepożądany dotyk.

Problemy ofiary stalkingu

Ofiara stalkingu w związku z nękaniem ma często problemy emocjonalne. Nie czuje się bezpieczna, boi się wychodzić z domu, ma słabą koncentrację, niekiedy jest podirytowana, zła lub nawet agresywna. Czasem poszkodowany zmaga się także z problemami natury psychicznej – ma urojenia, ataki paniki, a nawet myśli samobójcze.

Prawo karne a stalking

„Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat” – taki zapis znajdziemy w art. 190a Kodeksu Karnego. Ponadto, jeśli ofiara stalkingu targnie się na swoje życie, sprawcy grozi nawet do 10 lat więzienia.
Copyright Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach

ul. Kolejarzy 16
21 - 540 Małaszewicze
tel./fax: 83 375 14 38
e-mail: zsmal@poczta.fm
www.malaszewicze.com

Licznik gości

 • Gości na stronie: 0
 • Odsłon łącznie: 0