Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta

"Szkoła przyjazna uczniowi, ale wymagająca"

Nasi uczniowie „rozbijają bank” w krajowych konkursach umiejętności i wiedzy kolejowej na 15. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2023 w Gdańsku!

W dniach 21-22 września dziewięciu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w jednym z najważniejszych wydarzeń branży kolejowej, czyli w 15. Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO 2023! Jest to cykliczna impreza dedykowana instytucjom, pracownikom, a także kandydatom do pracy na kolei, w tym także i uczniom oraz studentom kierunków kolejowych. Z tego powodu ostatni dzień targowy od kilku lat jest Dniem Edukacji i Kariery. Nasi uczniowie nie mogli zatem nie pojawić się na tej znakomitej branżowej imprezie. Pod opieką Pani Małgorzaty Trębickiej-Żuk wybrali się na to wydarzenie aż do Gdańska. Godne uwagi jest to, że wzięli udział w krajowych – ogólnopolskich drużynowych konkursach umiejętności i wiedzy kolejowej, a dokładniej w konkursach: „Maszynista – zawód z przyszłością” oraz „Transport kolejowy moją pasją”. I stała się rzecz absolutnie niesamowita! Absolutnie bez precedensu! Nasze drużyny okazały się… absolutnie bezkonkurencyjne! Szczególnie Jakub Chwesiuk (V DC), Dariusz Mincewicz (V DI) oraz Bartłomiej Zajko (V DC), którzy w konkursie „Transport kolejowy moją pasją” w doskonałym stylu zajęli 1. miejsce, pokonując jednocześnie drużyny z 17. innych szkół kolejowych z całej Polski!
W drugim konkursie „Maszynista – zawód z przyszłością”, w którym brało udział 15 drużyn ze szkół kolejowych z całej Polski, nasz team w składzie: Szymon Kiryczyński (II FI), Jakub Chwesiuk (V DC) i Dariusz Mincewicz (V DI) uplasował się na wysokim drugim miejscu podium! To, czego dokonali nasi uczniowie, to absolutny majstersztyk oraz potwierdzenie tezy, że nasza szkoła – Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach to niewątpliwie jedna z najlepszych – jeśli nie najlepsza szkoła kształcąca w zawodach kolejowych w Polsce! Żadna inna placówka nie osiągnęła aż tak dobrego wyniku w tych ogólnopolskich rywalizacjach. Możemy tylko dodać, że pękamy z dumy i podziwu. Serdecznie gratulujemy fantastycznego wyniku, życząc jednocześnie jeszcze więcej tak wspaniałych sukcesów!
Nie tylko jednak za sprawą wygranych naszych uczniów Dzień Edukacji i Kariery okazał się niezwykły. Udział w targach przyniósł uczestnikom wiele pozytywnych wrażeń i doświadczeń. Mogliśmy spróbować swoich sił i umiejętności na symulatorach biletowych terminali mobilnych oraz obsłużyć wagon w rzeczywistości VR, a także wcielić się w rolę maszynisty na symulatorze jazdy w pojeździe trakcyjnym. Wykonaliśmy także profesjonalne, niemalże biznesowe zdjęcia do CV, które już niebawem mogą przydać się naszym piątoklasistom. W międzyczasie obserwowaliśmy pokazy umundurowania kolejowego oraz odwiedzaliśmy stanowiska setek branżowych wystawców, gdzie podpatrywaliśmy i dopytywaliśmy o kolejowe "nowinki". Ogromne wrażenie zrobiła na nas także zewnętrzna wystawa najnowszego taboru i urządzeń kolejowych, w tym przede wszystkim wielosystemowa lokomotywa Griffin 200 od nowosądeckiego Newagu, okrzyknięta „polską rewolucją na torach”.
22 września był bardzo intensywnym dniem, ale my do Gdańska przyjechaliśmy dzień wcześniej. Głównie przez to, że nie mieliśmy połączenia kolejowego, które pozwoliłoby nam dotrzeć na godzinę 10:00 do gdańskiego AmberExpo. Dzięki temu jednak ponad połowę czwartku – 21 września – mogliśmy wykorzystać na aktywności turystyczne. I tak po pozostawieniu bagaży w hostelu poszliśmy zwiedzać Gdańsk. Byliśmy w nowym Porcie na Latarni Morskiej, w Stoczni Gdańskiej w Europejskim Centrum Solidarności, przy pomniku Neptuna, na Długim Targu pod Zieloną Bramą i na Zielonym Moście. Późnym popołudniem z kolei postanowiliśmy odwiedzić sopockie molo, a niektórzy nie mogli się wprost oprzeć wodom naszego Bałtyku. Aura tego dnia była wyśmienita!
Dwa dni września minęły nam niezwykle intensywnie, z mocą miłych wrażeń i pozytywnych doświadczeń. Oczywiście sam wyjazd nie odbyłby się, gdyby nie organizator Dnia Edukacji i Kariery w ramach 15. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2023, którym była spółka PKP Intercity wspierana przez inne spółki grupy PKP S.A. Dzięki PKP Intercity mogliśmy także dotrzeć na targi zupełnie za darmo – za co serdecznie dziękujemy!
Ponadto dziękujemy także młodzieży, która wybrała się na to wspaniałe branżowe przedsięwzięcie i znakomicie reprezentowała naszą szkołę – Rafał, Bartek, Kamil, Kuba, Darek, Szymon, Jakub, Olek i Janek – byliście ekstra! Dodatkowo Bartkowi, Kubie Ch., Darkowi i Szymonowi dziękujemy za niezwykle pozytywne emocje, których dostarczyli nam, biorąc udział w konkursach i zdobywając w nich najwyższe możliwe lokaty! Jesteście wspaniali!
Teraz już tylko pozostało nam zacząć odliczanie do kolejnych – 16. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2025, które tradycyjnie już odbędą się w gdańskim AmberExpo w dniach 25-26 września 2025 r. Dołożymy wszelkich starań, aby nas tam nie zabrakło!