30 marca w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia.Z tej okazji gościliśmy studentów kierunku Dietetyka Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych w Białej Podlaskiej wraz w wykładowczynią panią Agnieszką Panasiuk, którzy przeprowadzili cykl zajęć propagujących zdrowy styl życia. Dodatkową atrakcją dla młodzieży była możliwość zbadania składu masy ciała.
Tego dnia w bibliotece szkolnej odbył się także konkurs „Przepis na zdrowie”, w którym wzięło udział kilkunastu uczniów. Największą wiedzą wykazali się:
I miejsce klasa 1B – Hryciuk Magdalena, Kowaluk Julia
II miejsce klasa 1FI – Bagroński Adrian, Rafał Czech
III miejsce 2B – Karolina Dmoch, Martyna Korneluk.
W bibliotece szkolnej przygotowano stoisko ze zdrowymi przekąskami. Na wszystkich chętnych czekało też zdrowe jabłuszko.
Wszystkie podejmowane działania związane z obchodami Światowego Dnia Zdrowia wzbogaciły wiedzę społeczności szkolnej w zakresie profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia.
Serdecznie dziękujemy pani Agnieszce Panasiuk, studentom oraz uczniom za pomoc i współpracę w realizacji Światowego Dnia Zdrowia. Laureatom konkursu gratulujemy wiedzy. Zapraszamy za rok!
Koncert profilaktyczny
29 marca 2023r. uczniowie klas pierwszych i drugich naszej szkoły uczestniczyli w koncercie profilaktycznym znanego aktora telewizyjnego i filmowego Pana Lecha Dyblika.
Artysta popularność i sympatię widzów zyskał między innymi dzięki rolom w filmach: "Czas honoru", "Szpilki na Giewoncie", "Niania", "Ranczo", “Druga szansa”, “Wołyń” "Świat według Kiepskich", "Pod Mocnym Aniołem".
W trakcie spotkania aktor wspominał o początkach swojej drogi zawodowej, o marzeniach, karierze aktorskiej i drodze do osobistej katastrofy moralnej. Mówił o własnych przeżyciach z okresu staczania się w uzależnienie oraz trudnej walce alkoholizmem. Pan Lech od trzydziestu lat nie pije, wciąż jednak czuje potrzebę rozliczania się z własnym życiem. Stąd wędrówka po Polsce i spotkania z młodymi ludźmi, dzielenie się trudnymi przeżyciami i refleksjami.
Aktor w swoich opowieściach przeplatanych rosyjskimi balladami podkreślał znaczenie rodziny, niezwykle istotną rolę wzajemnych relacji, które w rodzinie ciągle trzeba budować i doskonalić. Opowiadał o szacunku do drugiego człowieka i pokorze, która jest warunkiem spokojnego i pełnego życia.
Występ niejednokrotnie zaskakiwał szczerością i był niejako spowiedzią artysty.
Pan Lech ma nadzieję, że jego opowieści pomogą młodym ludziom dokonać właściwych wyborów i nakreślić dobrą drogę życia. Drogę wolną od uzależnień.
Spotkanie było finansowane ze środków Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Terespolu. Serdecznie dziękujemy
Święto gofra
25 marca swoje święto obchodziły gofry, znane i uwielbiane na całym świecie. Mogli się o tym przekonać wychowankowie internatu. Samodzielnie wykonane gofry z dodatkiem bitej śmietany i owoców smakowały wyśmienicie.
Inicjatywa "Dzień w służbie funkcjonariusza Straży Granicznej" - za nami!
21 marca 2023 r. mieliśmy przyjemność gościć uczniów klas 8 ze Szkół Podstawowych w Kodniu, Chotyłowie, Wólce Dobryńskiej oraz Dobryniu, którzy odwiedzili nas z okazji dni otwartych naszej szkoły oraz niezwykłego przedsięwzięcia pod hasłem "Dzień w służbie funkcjonariusza Straży Granicznej".
Inicjatywa ta odbywała się pod patronatem Placówki Straży Granicznej w Terespolu, a w jej ramach młodzież mogła zaznajomić się z tajnikami codziennej służby, którymi podzielili zaproszeni funkcjonariusze SG. Wszystko po to aby zapoznać uczestników tego spotkania - przyszłych kandydatów do klasy mundurowej o profilu Straż Graniczna - z formami służby pełnionej przez funkcjonariuszy SG, zadaniami ustawowymi formacji oraz sprzętem wykorzystywanym podczas wykonywania codziennych obowiązków służbowych.
Ponadto istotnym celem przedsięwzięcia było kształtowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych i proobronnych oraz poczucia tożsamości kulturowej, lokalnej i narodowej.
Uczniom klas 8 serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w inicjatywie mając nadzieję, że czuliście się u nas dobrze i oczywiście, że spotkamy się z Wami we wrześniu w salach lekcyjnych!
Dyrektorom Szkól Podstawowych, które wzięły udział w naszym wydarzeniu - dziękujemy za umożliwienie przyjazdu Państwa podopiecznym!
Placówce Straży Granicznej w Terespolu składamy serdecznie podziękowania za patronat oraz wsparcie kadrowo-sprzętowe we wspomnianej inicjatywie!
Tydzień Kultury Języka Polskiego
W dniach 13-23 marca 2023 roku obchodziliśmy „ Tydzień Kultury Języka Polskiego”. Tegoroczne hasło brzmiało: „ Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaka sobie ludzkość wymyśliła”. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się wiele konkursów, których celem było uświadomienie uczniom , że każdy z nas jest odpowiedzialny za piękno języka ojczystego. W poniedziałek w bibliotece szkolnej młodzież zmagała się z dyktandem. Zwycięzcami w tej konkurencji zostali:
I miejsce – Karolina Wieczorek i Adam OjerII miejsce – Sebastian SkrzypczakIII miejsce – Julia Kowaluk
We wtorek odbył się „ Konkurs wiedzy o języku polskim”. Laureatami w tej konkurencji zostali:
I miejsce – Adam OjerII miejsce – Kacper SzamukIII miejsce- Julia Kowaluk i Emilia Tyszewska
Kolejnym zadaniem był konkurs kaligraficzny” Podaruj wiersz”. Zadaniem uczniów było piękne przepisanie wybranego wiersza. Spośród siedmiu prac wyłoniono zwycięzców:
I miejsce – Natalia BaranII miejsce - Patrycja SzubskaIII miejsce – Magdalena Dąbrowska
W ostatnim dniu na lekcjach języka polskiego chętni uczniowie prezentowali swoje ulubione książki. Młodzieży, która włączyła się w obchody, bardzo dziękujemy a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Szkolny Turniej Tenisa Stołowego - rozegrany!
16 marca 2023 r. w naszej szkole został rozegrany Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego Dziewcząt. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.00. Do rywalizacji stanęło 8 zawodniczek. Rozpoczęcie turnieju poprzedziło losowe rozstawienie graczy, które zdecydowało także o kolejności rozgrywek. Uczestniczki turnieju miały do dyspozycji dwa stoły, przy których rywalizowano systemem rozgrywek "do dwóch wygranych". Turniej przebiegł w zdrowej, sportowej atmosferze, na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników oraz prezentowaną przez nich postawę fair-play - co bardzo cieszyło organizatora.
Najlepsza okazała się zawodniczka Klaudia Ostapczuk z kl. IV ci. II miejsce zajęła Martyna Sobolewska kl. II DF, a na III lokacie uplasowała się Gabriela Filimon kl. III B.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w turnieju i zapraszamy do brania udziału w kolejnych imprezach organizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego.
Naszym zwyciężczyniom SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Biblioteka poleca
"26 kwietnia 1986 roku o godzinie pierwszej minut dwadzieścia trzy pięćdziesiąt osiem sekund seria wybuchów obróciła w ruinę reaktor i czwarty blok energetyczny elektrowni atomowej w położonym niedaleko granicy białoruskiej Czarnobylu. Awaria czarnobylska była najpotężniejszą z katastrof technologicznych XX wieku".
Dwadzieścia lat później Swietłana Aleksijewicz wróciła do Czarnobyla. Rozmawiała z ludźmi, dla których ten dzień był końcem świata, którzy żyć nie powinni, ale przeżyli i żyją, bo żyć trzeba. A oni opowiedzieli jej o tym, co wydarzyło się wtedy, i o tym, co jest tam dziś. O ponad dwóch milionach Białorusinów, których zapomniano przesiedlić poza strefę skażoną, o dzieciach bez włosów, o zwierzętach o smutnych oczach, które zamieszkały w porzuconych domach, o dziwnych stworach, które pojawiły się w rzekach i lasach. I o tym, że mimo wszystko ludzie chcą być szczęśliwi.
Dziennikarka stawia nas wobec bezlitosnej prawdy. To książka o apokalipsie, która nastąpiła pewnej kwietniowej nocy tuż za naszą wschodnią granicą. Jest to też książka o ogromnej miłości: miłości mężów i żon, ale też miłości człowieka do ziemi, na której się urodził. To mistrzowsko skonstruowany pomnik ofiarom Czarnobyla; pomnik, przed którym powinien pokłonić się każdy z nas".
„Śladami Radziwiłłów…”
W dniu 22.03.2023r klasa 1 FI wzięła udział w grze miejskiej p.t „ Traktami bialskich Radziwiłłów” zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Białej Podlaskiej. Podczas zajęć na terenie Zespołu pałacowo-parkowego młodzież odkrywała dzieje i historię miasta oraz związku magnackiego rodu Radziwiłłów z Podlasiem. Wiosenna pogoda nam dopisała a zajęcia dostarczyły nam wielu interesujących informacji o dziejach miasta.
„Od symbiozy do antagonizmu.Relacje polsko – ukraińskie na przestrzeni dziejów”
To tegoroczny temat przewodni ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Konkurs był organizowany przez Instytut Historii Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Historyków.
Temat tegorocznej odsłony został wybrany pod wpływem aktualnych wydarzeń na Ukrainie, które skłoniły do ponownego podjęcia dyskusji o skomplikowanych relacjach polsko-ukraińskich, zarówno z czasów dwóch narodów jednego państwa, jak i tych późniejszych, gdy funkcjonowały już jako odrębne kraje.
W konkursie udział wzięła młodzież ze szkół województwa mazowieckiego i lubelskiego. Komisja konkursowa spośród wszystkich nadesłanych prac do finału zakwalifikowała łącznie 17 esejów.
15 marca w gmachu Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Przyrodniczo - Humanistycznego, odbył się kolejny finał Siedleckiego Konkursu Historycznego. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy I D technikum Adam Ojer. Esej ucznia został zakwalifikowany do finału tego konkursu. Adamowi serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
III TURNIEJ SZACHOWY ROZSTRZYGNIĘTY
23 lutego w bibliotece miał miejsce III Szkolny Turniej Szachowy, w którym wzięło udział 16 uczniów. Uczestnicy rozgrywali partie w systemie pucharowym. Do finału dotarło 4 uczniów- Michał Wowczeniuk z klasy 1FI, Patryk Harasimiuk z klasy 4ci oraz Sebastian Skrzypczak i Łukasz Bogusz z klasy 4d.
Najlepszym zawodnikiem okazał się Michał Wowczeniuk, II miejsce zajął Patryk Harasimiuk zaś III miejsce – Sebastian Skrzypczak.
Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom turnieju za udział i zapraszamy znowu za rok.
Gratulujemy!
„Książka, myśl, słowo, uczucie, czyn... Wszystko razem stanowi dopiero człowieka.”
Józef Ignacy Kraszewski
17 marca odbył się finał XLII Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło” pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Starosty Bialskiego. Konkurs przebiegał w dwóch etapach, wymagał poznania bardzo dokładnej biografii pisarza oraz szczegółowej znajomości powieści „Dziecię Starego Miasta” i „Czercza mogiła”. W muzeum w Romanowie zgromadzili się zwycięzcy szkolnych zmagań z całego województwa. Naszą szkołę reprezentowały uczennice liceum: Karolina Wieczorek, która zajęła III miejsce oraz Paulina Wieczosek. Dziewczętom serdecznie dziękujemy za udział, dodatkową pracę i poświęcony czas na poznawanie niełatwej twórczości wszechstronnie uzdolnionego J. I. Kraszewskiego.
Gratulujemy!
Zdjęcia: Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie / RadioBiper
Spring is coming!
Wiosna nadchodzi a wraz z nią marcowy numer English Newsletter. Kto to był Święty Patryk i dlaczego 17 marca Irlandczycy są tacy zieloni? Co można robić wiosną żeby się nie nudzić? Oraz kilka ciekawostek o kobietach z przymrużeniem oka... Zapraszamy do lektury! Enjoy your reading!
OGŁOSZENIE
Dnia 16.03.2023r. o godzinie 9 00 odbędzie sięszkolny turniej w tenisa stołowego dziewczyn.
Udział biorą dziewczęta, które wygrały klasowy turniej
Organizator Katarzyna Caban
Życzenia, muzyka i przedstawienie, czyli... Dzień Kobiet w naszej szkole
8 marca to wyjątkowy dzień dla wszystkich pań, dziewczyn i kobiet! Dlaczego? To chyba wie każdy!
Z tej wyjątkowej okazji dziś w naszej szkole nie mogło zabraknąć momentu, którym uczcilibyśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet... a obchodziliśmy go bardzo uroczyście.
Sekcja artystyczna Samorządu Uczniowskiego pod okiem pani Magdaleny Tymoszuk przygotowała autorskie przedstawienie pt. „Piękna i reszta”, w którym odważny książę pokonuje smoka by uwolnić ukochaną księżniczkę Krychę przetrzymywaną w wieży.
O stronę muzyczną przedstawienia zadbał nasz szkolny zespół muzyczny pod wodzą pana Piotra Skolimowskiego. Przy akompaniamencie gitar i perkusji trio: Darek, Tomek i Adam zaśpiewali „Liczysz się tylko Ty” zespołu Wilki oraz „Ja cię kocham” zespołu Baciary. Wyjątkowe wykonanie piosenki Dody „Dżaga” zaprezentowała także nauczycielka naszej szkoły pani Katarzyna Caban. Były również życzenia skierowane do wszystkich pań pracujących i uczących się w naszej szkole, odczytane i odśpiewane przez męską część zespołu muzycznego.
Wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Kodniu
Dnia 06.03.2023r. panie Edyta Szołucha i Ewa Denesiuk z wychowankami Internatu Zespołu Szkól im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach kolejny raz złożyli wizytę w Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Kodniu. Z okazji zbliżającego się święta Kobiet nie mogło obyć się bez życzeń. Całość dopełniły własnoręcznie wykonane wiązanki kwiatów. Czas spędzony wspólnie upłynął w bardzo przyjemnej atmosferze.
Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej i pracownice podziękowały uczniom i wychowawcom za poświęcony czas, a przede wszystkim za pamięć.
Wyniki konkursu "Moja Walentynka"
1 miejsce Młynarek Natalia kl. 4b
2 miejsce Czapski Michał kl. 2df, Kres Bartosz kl. 1
3 miejsce Miazio Karolina kl. 1b
Serdeczne gratulacje zwycięzcom oraz podziękowania wszystkim, którzy wzięli w nim udział.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Dzień ten to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca. Młodzież z naszej szkoły aktywnie włączyła się w upamiętnienie wiedzy o żołnierzach, którzy walczyli o niepodległość Polski po II wojnie światowej. Uczniowie liceum i technikum wzięli udział w V Konkursie Historycznym „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni – przywróćmy ich czyny powszechnej pamięci” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Małaszewiczach we współpracy z Gminą Terespol i Gminnym Centrum Kultury w Kobylanach pod patronatem honorowym IPN. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Gminie Terespol. Paulina W., Julia K. i Klaudiusz B. pisali list do bliskich bohatera oparty na prawdzie historycznej, zaś Adam O., Rafał Cz., Grzegorz S., Franciszek K. i Michał W. przygotowali prezentacje multimedialne. Podczas uroczystego podsumowania konkursu w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Terespol nastąpiło rozdanie nagród. Laureatami zostali Paulina Wieczosek i Adam Ojer. Wszyscy otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w tym niełatwym zadaniu.
Studniówka młodzieży Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach - za nami
14 stycznia w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim odbył się bal studniówkowy naszych tegorocznych maturzystów. Uroczystość rozpoczęła się oczywiście staropolskim obyczajem, w rytmie Poloneza, który młodzież wykonała niezwykle profesjonalnie. Następnie przyszedł czas na oficjalne powitanie i przemówienia zgromadzonych gości. Życzenia najlepszej zabawy popłynęły z ust Dyrektora naszej placówki – Pana Roberta Wieczorka oraz Wójta Gminy Terespol – Pana Krzysztofa Iwaniuka.
Wszyscy abiturienci wyglądali cudownie – panie w balowych sukniach – panowie w eleganckich garniturach – zadali szyku! Mamy nadzieję, że bawili się tak samo doskonale jak się prezentowali.