Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta

"Szkoła przyjazna uczniowi, ale wymagająca"

Aktualności




Bezpieczne wakacje


Przed nami jeszcze niemal 4 tygodnie wakacji więc jako szkoła włączamy się do akcji „Bezpieczne wakacje” #WcoSięNiePakuję organizowanej przez Państwową Komisję do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15. Z uwagi na to, że podczas wakacji wzrasta ryzyko wykorzystania seksualnego dzieci zachęcamy do zapoznania się z ulotką informacyjną


Ulotka Informacyjna


Podsumowanie zagranicznych wyjazdów kulturowych, lingwistycznych i zawodowych realizowanych w roku szkolnym 2022/2023 przez uczniów i kadrę nauczycielską naszej szkoły

W kwietniu i maju 2023 roku uczniowie technikum, liceum oraz nauczyciele z naszej szkoły uczestniczyli w zagranicznych wyjazdach kulturowych, lingwistycznych oraz w stażach i praktykach zawodowych. 23 czerwca, tuż po uroczystości zakończenia roku szkolnego 2022/2023, miało miejsce podsumowanie projektów, w ramach których odbyły się te wyjazdy.
Licealiści i kadra nauczycielska dzięki programowi Erasmus+ Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor: Edukacja szkolna. Projekt nr: 2022-1-PL01-KA121-SCH-000063547, mieli możliwość przebywać we włoskiej miejscowości Cattolica, położonej na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, 25 km od znanego nadmorskiego kurortu Rimini w regionie Emilia-Romania. Dla większości uczniów był to pierwszy wyjazd do tego słynącego z pięknych widoków i wspaniałej architektury kraju. Wyprawa okazała się być wszystkim uczestnikom niezwykle atrakcyjna. W programie znalazły się bowiem zajęcia językowo-kulturoznawcze, wycieczki edukacyjne i rekreacyjne oraz liczne śródziemnomorskie atrakcje. Licealiści mieli okazję zapoznać się z historią Włoch, którą do tej pory znali tylko z podręczników i zajęć lekcyjnych. Młodzież poznawała lokalną kulturę i tradycje tego śródziemnomorskiego regionu Europy, wyruszała na krótkie wycieczki do pobliskich miejscowości oraz na dłuższe eskapady do dalszych dużych miast, takich jak Wenecja czy Bolonia. Głównym celem było oczywiście szlifowanie umiejętności lingwistycznych oraz poznanie nowej kultury, tradycji i zwyczajów.
Z kolei uczniowie technikum o profilu technik transportu kolejowego oraz technik eksploatacji portów i terminali realizowali staż zawodowy w greckiej miejscowości Paralia Panteleimonos, a wszystko to odbyło się w ramach Programu Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna, sektor: Edukacja szkolna. Projekt nr: 2022-1-PL01-KA121-VET-000063447. Podczas tego wyjazdu szkoliła się także i kadra nauczycielska. Młodzi kolejarze swoje praktyki odbywali na stacjach kolejowych w Leptokarii, Nei Pori, Salonikach oraz w Litohoro, gdzie poznawali kulturę zawodu, pracę dyżurnego ruchu oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Technicy eksploatacji portów i terminali z kolei wizytowali okoliczne magazyny i składy, pomieszczenie hotelowe do przechowywania towarów oraz port morski w Paralii, gdzie poznawali jego infrastrukturę oraz funkcjonowanie. Poza zajęciami praktycznymi, uczestnicy odbyli szereg wyjazdów do miejsc nieoczywistych i spektakularnych, Zwiedzili Meteory, Wyspę Skiathos, Saloniki czy też szereg pobliskich miejscowości.
Zarówno zajęcia kulturowo-językowe licealistów, jak i staże młodych techników oraz szkolenia kadry były bardzo wartościowe, dostarczyły bowiem wielu pozytywnych wrażeń i nowych doświadczeń – o czym wspominano na podsumowaniu obu wyjazdów, które miało miejsce 23 czerwca 2023 r. Na spotkaniu tym uczniowie jeszcze raz podzielili się przeżyciami, pochwalili osiągnięciami oraz powrócili myślami do tych wspaniałych chwil i przygód. Dokonali także ewaluacji projektów. Na zakończenie Pan Dyrektor Robert Wieczorek oraz Pani Wicedyrektor Jolanta Wałach wręczyli młodzieży dokumenty Europass potwierdzające odbycie zagranicznych wyjazdów i staży. Europass to obecnie bardzo ważny dokument o znaczeniu międzynarodowym, a łącznie z certyfikatem, który młodzież i kadra odebrali podczas pobytu we Włoszech i w Grecji, jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej czytelnym i przejrzystym poświadczeniem zdobytych umiejętności i kompetencji.
Serdecznie gratulujemy młodzieży i kadrze uczestnictwa w kolejnym już wyjeździe i dziękujemy za znakomite i godne reprezentowanie naszej szkoły na arenie międzynarodowej.
Aby obejrzeć zdjęcia technikum należy kliknąć z miniatury zdjęć technikum, aby obejrzeć zdjęcia liceum należy kliknąć z miniatury zdjęć liceum.

Rok szkolny 2022/2023 zakończony! Wakacje rozpoczęte!

23 czerwca zakończył się rok szkolny 2022/2023. Oficjalne uroczystości z tej okazji w naszej placówce rozpoczęły się o godzinie 9:00 na placu przed szkołą, nieopodal pomnika naszego patrona. I choć głównym celem było odebranie przez uczniów świadectw promujących do klas programowo wyższych, to w tym uroczystym dniu nie mogło zabraknąć wśród nas znamienitych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Grzegorz Gregoruk – Dyrektor małaszewickiego oddziału Morskiej Agencji Gdynia oraz Pan Wojciech Mitura – właściciel Szkoły Nauki Jazdy Auto-Driver, którzy wraz z Panem Dyrektorem Robertem Wieczorkiem ufundowali nagrody rzeczowe dla najlepszych uczniów.
Ponadto na naszych uroczystościach nie mogło zabraknąć Pana Antoniego Paszkowskiego – przedstawiciela PKP PLK S.A. Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach oraz jednocześnie nauczyciela w naszej szkole, który z w imieniu Zarządcy narodowej infrastruktury kolejowej docenił naszych kolejowych stypendystów, wręczając im specjalne nagrody ufundowane przez PKP PLK S.A. Oczywiście nie zabrakło także wyróżnień i nagród książkowych, m.in. za uzyskanie średniej ocen 4,75 i wyższej, za najwyższą frekwencję w szkole czy też za wzorowe czytelnictwo.
Na nasze uroczystości zostało zaproszonych także trzech najlepszych absolwentów 2022/2023, którym uroczyście zostały wręczone statuetki szkolne „Reymonciaki”.
Uroczystości na placu szkolnym przewodniczyła Dyrekcja naszej szkoły: Pan Robert Wieczorek oraz Pani Jolanta Wałach. Po części oficjalnej młodzież udała się wraz z wychowawcami do klas, gdzie odebrała świadectwa, życząc sobie udanych, spokojnych i bezpiecznych wakacji.

To MY przetarliśmy szlaki, a naszymi śladami podążają inni, czyli … kolejny obóz szkoleniowy w Bieszczadach za nami!

Było po prostu super i duma nas rozpiera! Bo to my jesteśmy szkołą o profilu mundurowym, która jako pierwsza w naszym regionie (bo od 2016 roku) bierze udział w przedsięwzięciach szkoleniowo-taktycznych w Bieszczadach. W tym roku nie mogło być inaczej! I dlatego od 5 do 9 czerwca 2023 r. w Myczkowcach odbyła się kolejna edycja obozu taktyczno-szkoleniowego, w którym udział wzięli uczniowie klas mundurowych naszej szkoły.
Zajęcia podczas obozu prowadzone były w formie szkolenia praktycznego odbywającego się zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Ponadto część zajęć była prowadzona w formie wykładów z elementami praktycznymi.
Celem szkolenia było opanowanie podstaw lub udoskonalenie umiejętności uczestników obozu z zakresu:
• udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
• użycia środków przymusu bezpośredniego,
• technik samoobrony i ataku,
• topografii,
• posługiwania się bronią (atrapa karabin/pistolet),
• technik linowych z elementami alpinistycznymi,
• survivalu,
• ratownictwa wysokościowego,
• technik i taktyk wykorzystywanych w służbie wojskowo-policyjnej oraz Straży Granicznej (taktyka zielona, czarna, działania specjalne)
• technik pola walki.
Zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowanych instruktorów należących do Stowarzyszenia Instruktorów Służb Mundurowych posiadających uprawnienia m.in. z zakresu samoobrony, ratownictwa medycznego, taktyki specjalnej oraz strzelectwa sportowego. Po zakończonym szkoleniu każdy z uczestników otrzymał certyfikat poświadczający zaliczenie szkolenia z wynikiem pozytywnym w zakresie praktycznym i teoretycznym na poziomie podstawowym lub średniozaawansowanym.

CZEKAMY NA KOLEJNE WYZWANIA W NOWYM ROKU SZKOLNYM!

Myszkowce VIDEO

Z przyrodą i ekologią jesteśmy za pan brat!

W ubiegłym tygodniu uczniowie wyróżnieni w konkursach ekologicznych: fotograficznym "Oblicza przyrody" oraz wiedzy ekologicznej "Jestem EKO" - odebrali nagrody.
Po raz kolejny zwycięzcom, laureatom i wyróżnionym - serdecznie gratulujemy!
Pragniemy także skierować szczególne podziękowanie do Nadleśniczego Nadleśnictwa Chotyłów Pana Piotra Musiała oraz do Prezesa Spółki „EKO BUG” w Kobylanach Pana Marka Cydejko za ufundowanie atrakcyjnych nagród rzeczowych.
A oto nagrodzone fotografie oraz kilka ujęć z rozdania nagród.

„JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”

7 czerwca uczniowie klas 1C i 3C wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, której celem jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Tego dnia młodzież przyniosła z domu swoje ulubione książki, by na łonie natury w towarzystwie koleżanek i kolegów zagłębić się w lekturze.
W czasie spotkania uczniowie rozwiązywali kalambury i zgadywanki literackie, ciesząc się z ciepłej wiosennej aury.

Kolejny zawodowy wyjazd za nami! Ponownie odwiedziliśmy Śląsk!

Podczas naszego pierwszego pobytu na Śląsku niestety pogoda nie dopisywała. Ale jak to mówią: „do trzech razy sztuka…”. W naszym przypadku wystarczył drugi raz i już okoliczności przyrody zaczęły nam sprzyjać – nie padało i było piękne słońce. Ale po co tam w ogóle pojechaliśmy? Głównym celem naszej wyprawy były ponownie Gliwice, a dokładniej Terminal Przeładunkowy PCC Intermodal, na którym spędziliśmy ranek i popołudnie 30 maja 2023 r. Nasz zawodowy pobyt zaczęliśmy od rejsu statkiem po Kanale Gliwickim podczas którego towarzyszył nam Dyrektor PCC Intermodal w Gliwicach Pan Paweł Lesisz. Pan Dyrektor bardzo skrupulatnie opowiedział nam m.in. o funkcjonowaniu terminala, o kontenerach, wagonach, naprawach taboru kolejowego, zestawianiu składów pociągu oraz wyprawianiu ich w drogę. Sam rejs statkiem dał nam zupełnie inną perspektywę postrzegania prac jakie dzieją się na co dzień na terminalu – a jest ich ogrom – i to było chyba największą atrakcją. Poza tym – jak już wiecie – pogoda była iście rejsowa!
Statkiem przepłynęliśmy także w bardziej oddalone miejsca Kanału Gliwickiego tj. przez Śluzę Łabędy, gdzie młodzież mogła czynnie uczestniczyć w śluzowaniu naszej jednostki pływającej. Ponadto były także pierwsze próby sterowania statkiem, a sam Pan Kapitan raczył nas opowieściami o historii kanału i portu.
Sam pobyt na Śląsku zaczęliśmy dzień wcześniej w stolicy tego regionu. Na naszej mapie oczywiście nie mogło zabraknąć kilku kultowych miejsc w Katowicach... Katowicki Spodek, Pomnik Powstańców Śląskich, tereny Muzeum Śląskiego i Szyb "Warszawa II" (niestety nie mogliśmy na niego wjechać z powodu remontu) – to absolutne must be w eksploracji konturbacji górnośląskiej. Do tego odwiedziliśmy katowicką perełkę – Nikiszowiec, czyli górnicze, zabytkowe osiedle położone na południu Katowic, znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki, industrialnej trasy turystycznej. Nikiszowiec nazywany jest miastem w mieście, które zaskakuje niesamowitym stylem architektonicznym, czerwoną cegłą, czerwonymi glifami otworów okiennych i niezmiernie ciekawymi budynkami – po prostu rewelacja! Podczas naszego pierwszego dnia pobytu w Katowicach nie mogło także zabraknąć elementów zawodowych, dlatego dzięki Panu Antoniemu Paszkowskiemu mogliśmy zajrzeć na chwilę do firmy Alstom – tam, gdzie dokonuje się obecnie odbioru aplikacji do sterowania ruchem kolejowym na odcinku z Białej Podlaskiej do Terespola – a tego – my kolejarze – nie mogliśmy sobie odpuścić…
Wyjazd na Śląsk w dniach 29-30 maja był już ostatnią zawodową wyprawą w tym roku szkolnym, w której uczestniczyli uczniowie klas 2DF, 2C, 1D i 1FI. Nie martwcie się jednak! Od września ponownie ruszamy z zawodową eksploracją kolejowych i logistycznych miejsc, wydarzeń i ciekawostek!

Wizyta w Placówce Wielofunkcyjnej w Łukowie

1 czerwca 2023 r. przedstawiciele naszej szkoły – uczennice z klasy IV DC razem z opiekunami p. Moniką Chwesiuk i p. Arkadiuszem Laszewskim odwiedzili Placówkę Wielofunkcyjną w Łukowie. Miejsce to jest ośrodkiem socjalizacyjno – interwencyjnym dla dzieci i młodzieży. Zadaniem placówki jest zapewnienie całodobowej opieki i wychowania podopiecznym w przypadkach braku możliwości sprawowania jej przez rodziców.
Nie przez przypadek wybraliśmy datę 1 czerwca. W tym dniu chcieliśmy sprawić nieco radości tym, którzy nie mogą świętować Dnia Dziecka w rodzinnym domu.
Pomysł wyjazdu poprzedzony był zbiórką różnych rzeczy: kosmetyków, przyborów szkolnych, słodyczy wśród naszej społeczności szkolnej.
Do akcji włączyliśmy także szerszą grupę, a mianowicie parafian z Małaszewicz. Dzięki dobroci i serdeczności naszego proboszcza- księdza Andrzeja Wolanina udało nam się zebrać po każdej Mszy Świętej w dniu 28.05.2023r. do puszek pieniądze, które wymieniliśmy na bony do sklepu Sinsay. To również prezenty dla dzieci z placówki. Dzięki działalności dobroczynnej młodzież uczy się wrażliwości na potrzeby innych, rozwija uczucie empatii, kształtuje pozytywną postawę wobec potrzebujących.
Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie wszystkim, którzy zaangażowali się w tę radosną akcję, a tym samym przyczynili się do uśmiechu na wielu młodzieńczych twarzach…
Organizatorzy akcji: Monika Chwesiuk, Edyta Szołucha, Inessa Sosidko i Arkadiusz Laszewski

UWAGA! Wyniki konkursów: fotograficznego "Oblicza przyrody" oraz wiedzy ekologicznej "Jestem EKO"

Zwycięzcom, laureatom i wyróżnionym - serdecznie gratulujemy!

Nie ważne czy z nieba leje się żar czy… deszcz! Ważne, że razem!

A podczas ostatniego naszego wyjazdu lał się niestety deszcz… i to cały dzień! Ale od początku… 17 i 18 maja byliśmy na Śląsku – Katowice, Chorzów i Gliwice powitały nas wspomnianymi opadami i przez to nie mogliśmy zwiedzić tyle ile zaplanowaliśmy. Nie w naszej naturze jednak leży dokumentne zaleganie w hotelu, dlatego mimo niesprzyjającej aury odwiedziliśmy Katowicki Spodek, Pomnik Powstańców Śląskich i Kolejkę Linową Elka w Parku Śląskim. Niestety na sam Park Śląski i Nikiszowiec już się nie odważyliśmy – za bardzo byliśmy już mokrzy po wcześniejszych wędrówkach. Mimo, że pogoda nie dopisała… dopisywały nam humory – co widać na zdjęciach z kolejki linowej.
Na szczęście kolejnego dnia, już podczas naszego pobytu w Śląskim Centrum Logistyki S.A. nie padało, a nawet na sekundę bardzo nieśmiało wyjrzało słońce. Choć taka aura nie potrwała długo, bo wracając już z naszej wizyty zaczęło coś kropić – to to wystarczyło, aby przeżyć na prawdę ciekawy zawodowo dzień. Wszystko za sprawą tego, że uczniowie kierunku technik eksploatacji portów i terminali oraz dwóch przedstawicieli kierunku technik transportu kolejowego miało okazję uczestniczyć w Dniu Otwartym Śląskiego Centrum Logistyki S.A. W wydarzeniu tym cyklicznie, co roku, biorą udział uczniowie kierunków branży transport-spedycja-logistyka z całej Polski. W tym roku okazało się, że akurat my byliśmy szkołą, która jest najbardziej oddalona, ale... nam w to graj! bo przecież uwielbiamy podróże – szczególnie te kolejowe (a na Śląsk przyjechaliśmy oczywiście pociągiem).
Dzień Otwarty Śląskiego Centrum Logistyki to doskonała okazja do poznania funkcjonowania Centrum oraz infrastruktury Portu Gliwice, a także poszerzenia swojej wiedzy z zakresu logistyki, transportu intermodalnego, najnowocześniejszych rozwiązań w specjalistycznym magazynowaniu towarów. Podczas naszego pobytu udało się nam odwiedzić m.in.:
 magazyny drobnicowy, gdzie poznaliśmy jego układ infrastrukturalny oraz wyposażenie;
 magazyn ciężkich wyrobów stalowych, gdzie zapoznaliśmy się z działaniem suwnicy pomostowej;
 plac kontenerowy, gdzie podpatrywaliśmy załadunek kontenera na wagon i pracę urządzeń transportu bliskiego.
Dzień ten był także pełen niespodziewanych spotkań... bo jak to mówią „góra z górą się nie zejdzie, ale człowiek z człowiekiem...” i tak właśnie na peronie, na stacji Gliwice-Łabędy spotkaliśmy naszą absolwentkę Karolinę Basiuk – obecną studentkę Politechniki Śląskiej, z którą przemierzaliśmy kilometry po Porcie Gliwice. Karolinko – było nam niezwykle miło Cię zobaczyć!
A Wam przedstawiamy kilka zdjęć z naszego zawodowego wyjazdu!

Ostatniego dnia w Grecji, czyli… ostatnia relacja z naszego erasmusowego pobytu w Helladzie!

W połowie maja zakończyła się nasza wielka grecka przygoda w ramach programu Erasmus+. Wzięło w niej udział 29 uczniów kierunków technik transportu kolejowego oraz technik eksploatacji portów i terminali, a także dwóch nauczycieli z naszej kadry, którzy szkolili się w ramach wspomnianego programu.
Obiecaliśmy, że pokażemy Wam jeszcze jedną fotorelację z naszego pobytu…, a więc pożegnania nadszedł czas, bo ostatni dzień erasmusowych pobytów za granicą to moment, w którym sporo się dzieje. Oprócz samych praktyk następuje podsumowanie, wymiana wrażeń i doświadczeń oraz wręczenie certyfikatów. Tak też się stało w naszym przypadku – późnym popołudniem spotkaliśmy się w kameralnym gronie. Były rozmowy, wspomnienia, gratulacje, uściski dłoni oraz oczywiście kilka pamiątkowych zdjęć … A potem…
… potem poszliśmy się pakować do wyjazdu…

Biblioteka poleca

Fascynująca, porywająca i ogromnie inspirująca książka wyjątkowego człowieka, dla którego niemożliwe nie istnieje. Bestsellerowa pozycja Nicka Vujicica, który motywuje ludzi na całym świecie!
Nick Vujcic to absolutna legenda. Niezwykły człowiek, który pokonał samego siebie, by żyć bez ograniczeń. Schorzenie objawiające się brakiem kończyn nie przeszkodziło mu w prowadzeniu własnej firmy, podróżowaniu po całym świecie i... napisaniu książki, którą zainspirował miliony ludzi! To opowieść o własnej sile, pasji i ukrytej energii, która pozwala pokonać wszystkie trudności i słabości nękające każdego z nas. O tym, jak mimo przeszkód żyć szczęśliwie i oddychać pełną piersią.
Nick Vujcic to jeden z najpopularniejszych mówców motywacyjnych na całym globie. Prowadzi szkolenia grupowe i biznesowe, przemawia na konferencjach, znajduje czas na działalność charytatywną, a przede wszystkim uczy jak prowadzić aktywne i spełnione życie. Mimo trudności. Mimo wszystko.

„I ty możesz uratować komuś życie” – lekcja dla wychowanków internatu

26 kwietnia w naszym internacie odbyła się lekcja udzielania pierwszej pomocy „I ty możesz uratować komuś życie”, którą przeprowadzili strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Małaszewiczach. W ramach inicjatywy wychowankowie mogli zapoznać się z różnymi technikami udzielania pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach takich jak: zakrztuszenie, zachłyśnięcie, zatrzymanie akcji serca czy też utrata przytomności. Młodzież chętnie uczestniczyła w samych zajęciach praktycznych z wykorzystaniem fantomu oraz miała okazję zapoznania się ze sprzętem będącym na wyposażeniu nowoczesnego wozu strażackiego.
Dziękujemy serdecznie wychowankom za aktywność. Szczególne podziękowania składamy przede wszystkim bryg. mgr inż. Szymonowi Semeniukowi, komendantowi JRG w Małaszewiczach oraz zmianie nr 3 powyższej jednostki. Liczymy na dalszą owocną współpracę na polu edukowania młodego pokolenia w zakresie pierwszej pomocy.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego tegorocznych maturzystów

Tegoroczni maturzyści – w piątek 28 kwietnia – opuścili mury naszej szkoły. Pożegnali ich uroczyście młodsi koledzy i koleżanki, przyjmując na siebie obowiązek godnego reprezentowania placówki. Podczas uroczystości miało miejsce kilka wydarzeń. Jednym z nich było przekazanie sztandaru szkoły co, jak zawsze, okazało się niezwykle wzruszającym momentem. Poczet, złożony z maturzystów, powierzył młodszemu pokoleniu tę zaszczytną funkcję.
Nie mogło także zabraknąć wyróżnienia najlepszych uczniów za bardzo dobre wyniki w nauce, dodatkową pracę oraz reprezentowanie szkoły. Licealistom z klasy IV B wręczono certyfikaty kadeta klasy mundurowej. Tych, którzy najlepiej zaprezentowali się na egzaminie, uhonorowano upominkami. Ponadto nie obyło się też bez wręczenia nagród stypendystom PKP PLK, które odebrali młodzi kolejarze z klasy IV d.
Następnie Dyrektor oraz wychowawcy klas uroczyście rozdali świadectwa ukończenia szkoły. Było też wystąpienie maturzysty – Rafała – w imieniu wszystkich kończących szkołę oraz pożegnanie abiturientów przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego. Nie zabrakło też muzycznych akcentów: dziewczęta – Oliwia oraz Honorata – po raz ostatni na szkolnej scenie zaprezentowały swoje wokalne umiejętności. Na zakończenie uczniowie udali się na ostatnie spotkania z wychowawcami.
„Kochani! Żegnamy Was życzeniami płynącymi z głębi serca. Niech omijają Was troski, smutki i zwątpienia, a towarzyszy radość, zrozumienie, przyjaźń i jakże potrzebne szczęście. Do zobaczenia w innym czasie i innych okolicznościach!” – społeczność ZS im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach.



La più bella città italiana nel 2018... Gradara!

Najpiękniejsze włoskie miasteczko w 2018 roku… Gradara!

Wczoraj mieliśmy okazję odwiedzić jedno z najpiękniejszych włoskich miasteczek – położoną na terenie prowincji Pesaro i Urbino i sąsiadującą z miejscowościami Rimini i Pesaro – Gradarę.
Gradara to jedno z ostatnich miejsc, które eksplorowaliśmy w ramach naszego wyjazdu językowo-kulturowego z programu Erasmus+ do Włoch. Miasteczko jest popularną destynacją na jednodniowe wypady główne ze względu na usytuowany na malowniczym wzniesieniu (142 m n.p.m.) i otoczony blisko 800-metrowymi murami, monumentalny, średniowieczny zamek obronny – Castello di Gradara. Oczywiście zamek ten był celem naszej wyprawy, który osiągnęliśmy.
Po powrocie z tego malowniczego miejsca przyszedł czas na pożegnania… tak właśnie nasza wielka włoska przygoda dobiegła końca, bo dziś – 28 kwietnia – wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski….

Konkurs na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2023


KOLEJNY EGZAMIN NA KADETA KLAS MUNDUROWYCH PRZECHODZI DO CHLUBNEJ HISTORII NASZEJ SZKOŁY!

19 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się egzamin klas mundurowych o profilu Straż Graniczna uprawniający do nadania Certyfikatu Kadeta Klasy Mundurowej. Do egzaminu przystąpiło osiemnastu uczniów IV klasy liceum ogólnokształcącego o wyżej wspomnianym profilu.
Była to już 9. edycja powyższego przedsięwzięcia organizowana w naszej placówce.
Wiedzę i umiejętności kadetów oceniała komisja, w skład której wchodzili: Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach Pan Robert Wieczorek, przedstawiciel z ramienia Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Pani st. chor. szt. SG Lidia Aniszewska oraz nauczyciel klas mundurowych o profilu Straż Graniczna chor. szt. SG Maciej Marek.
Egzamin składał się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. W ramach części teoretycznej uczniowie odpowiadali przed komisją egzaminacyjną na wylosowane pytania z zakresu wiedzy ogólnej o funkcjonowaniu Straży Granicznej z elementami prawa, służbie w Straży Granicznej oraz zagadnienia dotyczące regulaminów, musztry i szkolenia strzeleckiego. Następnie kadeci przystąpili do egzaminu praktycznego na strzelnicy pneumatycznej, w ramach którego zweryfikowane zostały wiedza i umiejętności praktyczne dotyczące szkolenia strzeleckiego.
Wszyscy kadeci, którzy przystąpili do egzamin uprawniającego do nadania Certyfikatu Kadeta Klasy Mundurowej złożyli go z wynikiem pozytywnym.
Serdecznie gratulujemy i życzymy samych sukcesów w dalszej karierze zawodowej!

# ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

Akcja Żonkile 2023

19 kwietnia w 80 rocznicę powstania w Getcie Warszawskim przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. W bibliotece przygotowano okolicznościową gazetkę oraz papierowe żonkile – symbol pamięci, które zostały rozdane młodzieży. Na lekcjach historii pani E. Pietrusik korzystając z materiałów pomocniczych przygotowanych przez muzeum przypomniała uczniom historię powstania w getcie. Młodzież obejrzała animowany film „Zdążyć przed Panem Bogiem”, nagrany na podstawie książki pod tym samym tytułem. Dzięki tej akcji młodzież miała okazję przypomnieć wstrząsające obrazy z warszawskiego getta.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To czytelnicze święto obchodzone przez UNESCO od 1995 roku, ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa oraz przypomina o zagadnieniach z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz praw autorskich. BIBLIOTEKA SZKOLNA zaprasza wszystkich do aktywnego włączenia się w obchody tego „czytelniczego wydarzenia, życząc miłego książkowego świętowania.
W tym dniu dozwolone jest:
  • zarażanie pasją czytania i łapania bakcyla czytania,
  • zabijania nudy książką,
  • buszowanie w książkach.
Zapraszamy (w poniedziałek) do udziału w bookcrossingu, czyli pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.
Jeżeli macie książki, które przeczytaliście, a którymi chcecie podzielić się z innymi, przynieście je do szkoły i zostawcie na parapecie korytarzy szkolnych.
Zachęcam także do udziału w akcji „Książkowe bestsellery” , w której wybieramy najbardziej popularne książki w naszej szkole. Propozycje tytułów umieszczajcie w komentarzach na Facebooku. Głosować można do 28.04.2023 roku.
Zapraszamy


Poszerzają się perspektywy dalszego rozwoju naszych uczniów i absolwentów klas mundurowych o profilu Straż Graniczna!

WYŻSZA SZKOŁA STRAŻY GRANICZNEJ RUSZA JUŻ W KOLEJNYM ROKU AKADEMICKIM!

Z wielką przyjemnością informujemy uczniów i absolwentów klas mundurowych naszej szkoły oraz kandydatów na przyszłych kadetów klas mundurowych o profilu Straż Graniczna oraz Policja, że podpisany został list intencyjny pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a Ministrem Edukacji Narodowej w sprawie utworzenia Wyższej Szkoły Straży Granicznej.
Z informacji przekazanych przez resort MSWiA, osoby, do których będzie kierowana oferta uczelni oraz które rozpoczną naukę na kierunku Bezpieczeństwo granicy państwowej, podzielone zostały na trzy grupy. Do pierwszej grupy zaliczani będą funkcjonariusze Straży Granicznej podnoszący swoje kwalifikacje; do drugiej – absolwenci szkół średnich z klas o profilu Straż Graniczna (czyli absolwenci naszego liceum o profilu Straż Graniczna); do trzeciej włączeni będą studenci innych uczelni. Najważniejsze jest jednak to, że pierwsze dwie grupy, czyli funkcjonariusze SG oraz absolwenci szkół średnich z klas o profilu Straż Graniczna będą kształcić się BEZPŁATNIE. Dla pozostałych osób nauka będzie odpłatna!
Podczas konferencji prasowej wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker, który będzie odpowiedzialny za powstanie nowej uczelni dodał, że Wyższa Szkoła Straży Granicznej ma stworzyć „możliwość kompleksowego przygotowania funkcjonariusza pod kątem praktycznym”. Po ukończeniu nauki na studiach pierwszego stopnia, absolwenci szkoły otrzymają tytuł zawodowy licencjata oraz stopień młodszego chorążego Straży Granicznej.
Ta informacja jest niezwykle istotna dla naszych uczniów oraz kandydatów na kadetów klas mundurowych, którzy rozpoczną edukację w naszej placówce. Nasza szkoła – jako jedyna w promieniu 40 kilometrów – od kilkunastu lat realizuje na podstawie innowacji pedagogicznych, program specjalistyczny bazujący na działach i tematyce dotyczącej funkcjonowania Straży Granicznej lub Policji. To także ważna informacja dla rodziców i opiekunów, którzy pragną uzyskiwać rzetelne informacje o ofercie edukacyjnej dla swoich pociech.

To kolejny realny profit jaki daje nasza szkoła swoim uczniom i absolwentom. Bez zbędnych obietnic i przechwałek – PO PROSTU MÓWIMY, JAK JEST… a jest tak jak stanowi prawo (nie jak obiecują inni), czyli:
Na podstawie §18 pkt 2 ust 3a Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej podczas rozmowy kwalifikacyjnej:
2. (…) Przy wystawianiu oceny z rozmowy kwalifikacyjnej uwzględnia się również:
3a) posiadanie wykształcenia średniego lub średniego branżowego, uzyskanego po ukończeniu liceum ogólnokształcącego, technikum albo branżowej szkoły II stopnia – w klasie, w której były nauczane przedmioty dotyczące funkcjonowania Straży Granicznej lub Policji, dla których zostały opracowane w szkole programy nauczania włączone do szkolnego zestawu programów nauczania.

Ponadto na podstawie §18a cytowanego rozporządzenia: (…) Kandydat posiadający wykształcenie, o którym mowa w § 18 ust. 2 pkt 3a, uzyskuje z rozmowy kwalifikacyjnej ocenę zwiększoną o 2 punkty z tytułu posiadanego wykształcenia, ale nie wyższą niż maksymalna wartość punktów możliwa do przyznania z rozmowy kwalifikacyjnej.

UCZNIU, KANDYDACIE, RODZICU !!!

NASZA SZKOŁA TO NIE TYLKO OBIETNICE MAGICZNYCH PUNKTÓW UZYSKANYCH PODCZAS ROZMOWY KWALIFIKACYJNEJ PRZY PRZYJĘCIU DO SŁUŻBY – TO FAKTY POPARTE PRZEPISAMI PRAWA!


Foto GOV.PL




Z poezją za Pan Brat

Młodzież zamieszkująca w internacie pod kierunkiem Wychowawców zorganizowała w nastrojowej scenerii czytanie poezji rodzimej, jak i rosyjskiej.
Wśród utworów wybranych przez młodzież znalazły się dzieła słynnych romantycznych poetów. Wychowankowie czytali również wybrane i przygotowane fragmenty "Eugeniusza Oniegina", rosyjskiego wieszcza Aleksandra Puszkina. Dzisiejszy wieczór zapadnie w pamięci jako nostalgiczny, a przede wszystkim jako wspólnie spędzony czas.



KONKURS FOTOGRAFICZNY „OBLICZA PRZYRODY”



Jeśli wiosna to… czas na kolejne programowe strzelanie z broni sportowej

Ponownie uczniowie klas mundurowych naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach programowych ze strzelectwa sportowego na strzelnicy otwartej w Kobylanach.
Poranek jak i reszta dnia pod kątem aury nie mogły być lepsze – pogoda dopisała, a w związku z tym uczniowie mogli w pełni oddać się strzeleckim zadaniom oraz zapoznać się ze budową broni sportowej typu kbks.
Każdy uczeń miał możliwość spróbowania swoich strzeleckich sił – nawet uczniowie klasy I, którzy podczas dzisiejszych zajęć nabywali umiejętności obsługi broni. Starsi koledzy – z klasy II i III – mieli z kolei szansę na doskonalenie swoich nabytych już wcześniej umiejętności z zakresu:

  • prawidłowego chwytu broni strzeleckiej,
  • przyjęcia prawidłowej – stabilnej postawy strzeleckiej,
  • prawidłowego zgrywania przyrządów celowniczych,
  • prawidłowego oddychania podczas strzelania,
  • prawidłowej pracy na języku spustowym.
Należy zaznaczyć, że nasza szkoła jako jedna z niewielu placówek w województwie posiada własną broń strzelecką oraz dostęp do strzelnicy otwartej, dzięki czemu uczniowie klas mundurowych mogą liczyć na dodatkowe uatrakcyjnienie zajęć praktycznych połączone z możliwością nabycia szeroko pojętej wiedzy z zakresu strzelectwa sportowego z broni tupu kbks.



Z EKOstylem nam do twarzy!

4 kwietnia nie należał do najcieplejszych dni… dlatego nasi uczniowie postanowili się nieco... rozgrzać! A to wszystko z powodu szkolnej inicjatywy pod roboczą nazwą „Sprzątanie lasu i okolicy”, w którą włączyły się klasy I L oraz II C wraz z wychowawczyniami: Panią Sylwią Antoniuk oraz Panią Ewą Denesiuk. Akcja miała na celu uprzątnięcie odpadów ze wspólnej przestrzeni okolicznych terenów leśnych oraz zwrócenie uwagi na problem odpadów i niewłaściwego postępowania z nimi. Oczywiście propagowaliśmy w ten sposób EKOstyl – a z takim stylem każdemu do twarzy!
W naszej akcji uczestniczył także leśniczy – Pan Robert Kopacz z Nadleśnictwa Chotyłów. Dziękujemy Panu Robertowi za wsparcie i pomoc! Ponadto bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.
Spisaliście się na medal!