Gdy mieszka z nami koci domownik, nie daje o sobie zapomnieć. Codziennie domaga się uwagi, uznania i prezentów. W zamian rozbawi, czasami rozzłości, polepszy humor i zmotywuje do aktywności. Jeżeli chcesz pokazać swojego pupila zrób mu zdjęcie i przynieś je do biblioteki. Na fotografie czekamy do 21 lutego. Możesz także pomóc kocim podopiecznym w schronisku, przynieś do nas saszetkę lub mała puszkę karmy dla kota. Dziękujemy.
Niech świąteczny nastrój zostanie z nami na dłużej...
Grudzień, a szczególnie jego druga połowa, kojarzy się wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia. W naszej szkole klimat świąt był również widoczny szczególnie poprzez świąteczny wystrój szkoły oraz piosenki i kolędy, które wybrzmiewały na przerwach z radiowęzła szkolnego. Bożonarodzeniową atmosferę podniósł również apel, podczas którego mogliśmy skierować życzenia do dyrekcji, grona pedagogicznego, administracji i obsługi oraz uczniów. Mogliśmy również posłuchać kolęd w wykonaniu zespołu instrumentalno-wokalnego, a także obejrzeć scenkę „Herody” ukazującą wydarzenia sprzed ponad 2000 lat.
Świąteczne spotkanie zakończyliśmy wręczeniem nagród za Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły oraz rozstrzygnięciem konkursu na najładniej udekorowaną klasopracownię w klimacie świątecznym. Pierwsze miejsce zdobyła klasa 3 B, która przystroiła bibliotekę szkolną, drugie klasa 1 C za dekorację sali numer 207, a trzecie klasa 4 C za ozdobienie sali numer 208. Zwycięzcom gratulujemy!
Warszawa po raz kolejny...
21 grudnia młodzież naszej szkoły pod opieką pań: Magdaleny Tymoszuk, Ewy Denesiuk i Jowity Moroz wybrała się na wycieczkę do Warszawy. W programie wyprawy znalazło się Muzeum Geologiczne, w którym można było podziwiać piękne minerały i skamieniałości oraz zobaczyć szkielety mamuta i niedźwiedzia jaskiniowego, a na miłośników kosmosu czekał meteoryt.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, w którym nasi uczniowie mogli eksperymentując na wystawach nie tylko odnieść swoje obserwacje dotyczące prezentowanych zjawisk do wiedzy z życia codziennego, ale także zweryfikować ich poprawność. Mieli okazję przeprowadzać doświadczenia, kształtować własne umiejętności logicznego i krytycznego myślenia na różnego rodzaju wystawach tj. „Przyszłość jest dziś”, „Misja: Ziemia” czy „Człowiek 2.0”. Wizyta CNK zakończyła się w Planetarium, gdzie uczestnicy wycieczki obejrzeli pokaz na żywo „Niebo nad Kopernikiem” oraz film „Explore”.
Następnie przyszedł czas na obiad, a po nim spacer po pięknie przystrojonym w iluminacje świąteczne Krakowskim Przedmieściu, Placu Zamkowym i Starówce.
Ostatnim punktem wyjazdu było lodowisko w Centralnym Ośrodku Sportu Torwar, na którym przez półtorej godziny wycieczkowicze szlifowali umiejętności łyżwiarskie.
Wyczerpani i pełni wrażeń uczniowie i ich opiekunowie późną nocą wrócili do domów.
Świąteczna wizyta w Domu Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Kodniu
W dniu 20.12.2023r. przedstawiciele szkolnego koła wolontariatu, wraz z sorką Inessą Sosidko, odwiedzili Dom Pomocy Społecznej im. Św. Brata Alberta w Kodniu. Celem tej wizyty było złożenie życzeń, wspólne kolędowanie oraz wręczenie własnoręcznie wykonanych przez uczniów szkoły upominków: kartek świątecznych, stroików i ozdób choinkowych.
Nie obyło się bez podziękowań ze stron mieszkańców i poczęstunku w postaci herbaty i cukierków. Rozmowom nie było końca. Seniorzy byli bardzo zadowoleni i zaprosili nas do kolejnych odwiedzin. Nasza współpraca trwa już od wielu lat.
Wizyta w Domu Pomocy Społecznej uczy młodzież tolerancji, życzliwości i szacunku do osób starszych.
Wszystkim mieszkańcom i pracownikom DPS-u serdecznie dziękujemy za miłe i gościnne przyjęcie./br>
Podsumowanie XV edycji powiatowego konkursu „Czysta Ziemia”
14 grudnia 2023 r. w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej odbyło się podsumowanie XV edycji konkursu „Czysta Ziemia”, w którym brała udział również nasza szkoła. Konkurs skierowany był do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu bialskiego, a miał na celu rozpowszechnianie wśród dzieci i młodzieży właściwej postawy ekologicznej, szczególnie wobec problemu ochrony powierzchni Ziemi i najbliższego otoczenia przed zanieczyszczeniem odpadami komunalnymi. Do głównych zadań w ramach konkursu należały: działania w zakresie edukacji ekologicznej, zbiórka odpadów nadających się do powtórnego wykorzystania, sprzątanie najbliższego otoczenia oraz inne inicjatywy proekologiczne.
Do konkursu przystąpiły 34 szkoły z powiatu bialskiego, które prowadziły różnego rodzaju działania ekologiczne w okresie od 15 kwietnia 2023 r. do 31 października 2023 r., a następnie złożyły sprawozdania z owych działań. Nasza szkoła otrzymała wyróżnienie i nagrodę pieniężną, a wyróżniająca się uczennica Julia Stefaniuk z kl. 4 B otrzymała kosz słodyczy. Nagrodę z rąk pana Marka Sulimy, Radnego Powiatu Bialskiego, odebrał Dyrektor szkoły pan Robert Wieczorek, któremu towarzyszyła delegacja – Pani Magdalena Tymoszuk i uczennica Julia Stefaniuk.
Wszystkim uczniom i nauczycielom czynnie włączającym się w inicjatywę ekologiczną w naszej szkole oraz działania w ramach konkursu„Czysta Ziemia” składamy serdeczne podziękowania i gratulacje!
Podziękowania dla GOPS w Terespolu
W ramach współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Terespolu nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o nowe książki z dziedziny psychologii. Literatura skierowana jest do uczniów, nauczycieli i rodziców. Zakupione pozycje poruszają m.in. problematykę poczucia własnej wartości, radzenia sobie z emocjami i stresem, depresji, uzależnień.
Serdecznie dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Terespolu za wkład wniesiony we wzbogacenie księgozbioru biblioteki o niezwykle cenne pozycje.
Zachęcamy rodziców, nauczycieli i uczniów do korzystania z fachowej literatury.
MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY - rozegrany!
Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborskiej i dlatego z tej okazji 27 listopada w bibliotece szkolnej odbył się konkurs poezji tej wybitnej poetki. Wzięło w nim udział 10 uczniów naszej szkoły. Konkurs podzielony był na dwie kategorie: poezja śpiewana i recytowana.
Od 4 do 7 grudnia w naszej szkole odbywał się MIKOŁAJKOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY. W rozgrywkach wzięło udział 8 klas: 1 B, 2 B, 3 B, 1 DF, 2 FI, 3 DF, 3 C, 4 C. Po eliminacjach do finału awansowały klasy 1 B i 3 DF, a po fantastycznym meczu i tie breaku wygrała klasa 1 B, której składamy gorące gratulacje!
A oto szczegółowe wyniki turnieju:
Miejsce I: klasa 1 B
Miejsce II: klasa 3 DF
Miejsce III: klasa 4 C
Wręczenie nagród i pucharu nastąpi podczas apelu świątecznego.
2023 – Rokiem Wisławy Szymborskiej!
Rok 2023 został ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborskiej i dlatego z tej okazji 27 listopada w bibliotece szkolnej odbył się konkurs poezji tej wybitnej poetki. Wzięło w nim udział 10 uczniów naszej szkoły. Konkurs podzielony był na dwie kategorie: poezja śpiewana i recytowana.
Najlepiej wśród recytujących zaprezentowali się:
I miejsce – Patryk Danielewicz kl. 1B
II miejsce – Maja Jagodzińska kl. 1B
III miejsce – Magdalena Hryciuk kl. 2B
Najlepiej wśród śpiewających zaprezentowali się:
I miejsce – Aleksandra Bojarska kl. 1B
II miejsce – Adam Ojer kl. 2D
III miejsce – Daria Klamerek kl. 2B
Zwycięzcom gratulujemy!
Zbiórka na rzecz schroniska "Azyl"
Zbiórka na rzecz schroniska "Azyl"
Nasza szkoła od wielu lat uczestniczy w różnych akcjach charytatywnych. W 2023 roku również nie mogło takiej akcji zabraknąć! Tym razem pomagaliśmy bezdomnym zwierzętom. W ostatnich tygodniach Samorząd Uczniowski prowadził zbiórkę darów dla schroniska dla bezdomnych zwierząt „Azyl” w Białej Podlaskiej. Nasi uczniowie i nauczyciele chętnie wsparli tę wspaniałą akcję przekazując dla zwierzaków karmę, koce, ręczniki, miski, smycze i zabawki. Wszystkie dary zostały przekazane na ręce pracowników schroniska i będą dużą pomocą dla podopiecznych.
Cały Samorząd Uczniowski jeszcze raz składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję, a jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak można pomóc zwierzakom z „Azylu” zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej schroniska: https://azyl-schronisko.pl/
Pamiętajcie: Dobro wraca!
Szkolny Dzień Kolejarza!
Zajęcia w Stacji Muzeum oraz upamiętnienie 98. rocznicy śmierci patrona naszej szkoły!
Dzień Życzliwości
21 listopada to szczególna okazja, by zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, ponieważ w tym dniu na całym świecie świętowany jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień oraz dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką! Warto pamiętać, że proste, miłe gesty są najważniejsze. Słowa: „Dziękuję, że jesteś...”, „Wszystkiego najlepszego...” czy „Miłego dnia!” wywołują radość i uśmiech.
Niech Dzień Życzliwości trwa przez cały rok.
Nasi najzdolniejsi uczniowie docenieni na najwyższym szczeblu!
16 listopada - w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie miało miejsce prestiżowe wydarzenie - dwie nasze uczennice - Karolina Wieczorek i Magdalena Dąbrowska - otrzymały z rąk m.in. Wojewody Lubelskiego Pana Lecha Sprawki oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Pani Teresy Misiuk - Stypendia Prezesa Rady Ministrów!
Oczywiście rozpiera nas duma!
Serdecznie gratulujemy naszym stypendystkom, życząc im dalszych tak wspaniałych sukcesów na naukowej drodze! Gratulujemy także Dyrekcji naszej szkoły oraz Wychowawcom i Nauczycielom naszych zdolnych uczennic!
Uczciliśmy wspólnie naszą niepodległość!
Uroczyste mianowanie uczniów na kadeta klasy mundurowej
Gminne obchody Święta Niepodległości
11 listopada 2023 r. - przy Pomniku Niepodległości i Nieznanego Żołnierza w Koroszczycznie miały miejsce oficjalne uroczystości obchodów Święta Niepodległości w Gminie Terespol. Na obchodach tych nie mogło zabraknąć naszej delegacji. Uczniowie naszego liceum dumnie pełnili wartę honorową przy pomniku, a poczet sztandarowy dostojnie reprezentował naszą szkołę. Podczas samych uroczystości odśpiewano nasz hymn, a delegacje między innymi placówek oświatowych z terenu Gminy Terespol, dokonały uroczystego złożenia kwiatów.
foto: Gminne Centrum Kultury w Kobylanach
Otrzęsiny klas pierwszych
„Chłopi” – lektura napisana obrazem i dźwiękiem
7 listopada uczniowie z klas trzecich, czwartych i piątych obejrzeli w kinie najnowszą animowaną adaptację filmową „Chłopów”. To ważne wydarzenie dla naszej szkolnej społeczności, bowiem 99 lat temu, właśnie w listopadzie 1924 roku nasz Patron – Władysław Stanisław Reymont uhonorowany został przez Akademię Szwedzką Literacką Nagrodą Nobla za epopeję chłopską – powieść o ponadczasowym charakterze. Autor ukazał w niej realia życia społeczności wiejskiej i jej olbrzymi szacunek do ziemi, natury i religii. Reymont sięgnął także nieco głębiej – na przykładzie lipeckiej społeczności pokazał złożone relacje międzyludzkie, przemijanie, śmierć, wartość pracy i oczywiście miłość. I tym historia tej wiejskiej społeczności wpisała się w świat wartości współczesnego człowieka.
Warto było obejrzeć to dzieło jeszcze z wielu innych powodów. Twórczość pary DK Welchman i Hugh Welchmana to niezwykłe zjawisko w dzisiejszym kinie. Realizatorzy animowanej adaptacji „Chłopów” zastosowali nietypową technikę. Przygotowując film, najpierw sfilmowali wszystko z aktorami, potem zarejestrowane sceny malowali. W czasach, gdy wielkie studia wszystko komputeryzują i upraszczają, oni swoją opowieści malowali starannie – kadr po kadrze, sekunda po sekundzie. Jak podają producenci, pracowało przy tym zadaniu 100 malarzy z różnych krajów, w czterech studiach. Powstało ok. 80 tysięcy klatek filmu. Wszystko utrzymane zostało w klimacie malarstwa Młodej Polski.
Koniecznie trzeba wspomnieć o aktorskich kreacjach. Różnobarwną postać Macieja Boryny stworzył na ekranie Mirosław Baka, ciekawy jest też Robert Gulaczyk jako Antek. Jagna w interpretacji Kamili Urzędowskiej ma w sobie jakąś tajemnicę, wrażliwość i siłę, by wyrwać się z tego świata spowitego przesądami i trwałymi obyczajami. Jest jeszcze w filmie Sonia Mietelicka, czyli Hanka Borynowa, zdradzana i lekceważona przez męża, ale hardo walcząca o swoje. Wszystkich aktorów trudno wymienić. Podsumowując, ten film koniecznie trzeba zobaczyć!
Listopadowy numer English Newsletter już jest!
w nim- jakie dni w listopadzie są ważne dla Amerykanów i Brytyjczyków i dlaczego, co robić w listopadowe dni. Nibt ten sam angielski, a jednak różny- British vs American English oraz 30 sekundowe wyzwanie dla tych, co chcą szlifować swój angielski.
Poniedziałek 23 października był w bibliotece szkolnej „Dniem Gier Planszowych”. To fantastyczny sposób nie tylko na spędzenie wolnego czasu, ale także rozwijanie różnych umiejętności w tym cierpliwości i skupienia. Zachęcamy więc uczniów do wspólnego dzielenia radości z wygranej i uczenia się przyjmowania porażek. Uczniowie grali min. w: 5 sekund, UNO, szachy, warcaby, Ego, Jenga.
Oczywiście planszówki dostępne w bibliotece czekają na wszystkich chętnych. Serdecznie zapraszamy!
"Czysta gmina w twoich rękach”
„BIBLIOTEKA – DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA”
Przed nami kolejna ogólnopolska akcja. Zapraszamy uczniów i nauczycieli do kolejnego przedsięwzięcia, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród młodzieży. Cyklicznie będą pojawiać się kolejne zdania, które będziemy realizować do końca maja.
Zapraszamy do wspólnego działania.
Learn how to use AI
Celem projektu jest wypełnienie luki w rozumieniu i stosowaniu sztucznej inteligencji (AI) w kształceniu i szkoleniu zawodowym (VET). Przyjęło się, że dla młodszego pokolenia świat cyfrowy jest naturalnym środowiskiem, jednak często nie jest zaznajomione z najnowocześniejszymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja.
Kluczowe aspekty projektu obejmują:Zrozumienie sztucznej inteligencji: W projekcie przyjęto założenie, że sztuczna inteligencja wkrótce zastąpi prostą, powtarzalną pracę umysłową i fizyczną, co doprowadzi do całkowitej zmiany systemu zatrudnienia i wzorców zawodowych tradycyjnego społeczeństwa. Ma to istotne konsekwencje dla edukacji zawodowej, ponieważ sztuczna inteligencja może zastąpić wiele stanowisk pracy.
Transformacja cyfrowa: Projekt dostrzega rosnącą popularność cyfrowej edukacji zawodowej. Należy jednak również pamiętać, że większość społeczności szkolnej nie ma podstawowej wiedzy nat temat definicji związanych ze sztuczną inteligencją i jej obszarów zastosowań. Celem projektu jest wprowadzenie innowacyjnych metod i koncepcji nauczania, aby pomóc uczniom lepiej zrozumieć sztuczną inteligencję.
Innowacyjne metody nauczania: Celem projektu jest wprowadzenie innowacyjnych metod nauczania w kształceniu zawodowym, tak aby dostosować je do szybko zmieniającego się otoczenia technologicznego. Ma na celu podnoszenie świadomości na temat najnowocześniejszych technologii, które będą kształtować szkolnictwo zawodowe.
Platforma e-learningowa: W ramach projektu zaplanowano opracowanie otwartej platformy e-learningowej integrującej innowacyjne narzędzia dydaktyczne, takie jak materiały e-learningowe, podcasty i porady w zakresie sztucznej inteligencji. Platforma ta ma na celu podniesienie świadomości na temat sztucznej inteligencji i pobudzenie kreatywności, krytycznego myślenia i złożonego przetwarzania informacji.
Projekt porusza trzy kluczowe tematy: tworzenie nowych, innowacyjnych lub wspólnych programów lub kursów; umiejętności i kompetencje cyfrowe; przezwyciężenie niedopasowania umiejętności i zaspokojenie potrzeb rynku pracy. Konsorcjum projektowe jest przekonane, że sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje edukację w ramach sektora VET i stara się dostosować swoje instytucje do zmieniających się okoliczności.
Project number: 2022-1-HU01-KA220-VET-000090188
Konkurs - „3 DOBRE PRAKTYKI NA ŻYCIE BEZ NAŁOGÓW”
Drodzy Uczniowie!
Zapraszamy do udziału w konkursie na projekt komiksu, składanki pod tytułem „ 3 dobre praktyki na życie bez nałogów”.
Organizatorem konkursu jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie.
Cel ogólny: Propagowanie zdrowego stylu życia bez nałogów.
Cele szczegółowe:
1. Utrwalenie i rozwijanie właściwych zachowań prozdrowotnych kształtowanych przez rodzinę i szkołę.
2. Uświadomienie młodym ludziom realnego wpływu codziennego życia na zdrowie.
3. Sięgnięcie do pozytywnych wzorców zachowań kształtujących zdrowie fizyczne i psychiczne.
4. Wzmacnianie pozytywnych nawyków prozdrowotnych.
Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej własny pomysł na budowanie właściwych nawyków, uwzględniając minimum trzy najważniejsze czynniki stylu życia wpływające na stan zdrowia, wśród których wyróżnia się między innymi: sen, aktywność fizyczna, sposób odżywiania się, umiejętności radzenia sobie ze stresem, niestosowanie używek (nikotyna, alkohol, środki psychoaktywne), relacje z innymi ludźmi.
Konkurs jest jednoetapowy, rozstrzygany na poziomie wojewódzkim z pominięciem etapu szkolnego i powiatowego i trwa od 23 października 2023 roku do 15 grudnia 2023 roku.
Termin nadsyłania prac upływa 1 grudnia 2023 roku.
Poniżej, w załączniku zamieszczony jest szczegółowy regulamin konkursu.
Chętnych prosimy o kontakt z pedagogiem albo z psychologiem szkolnym.
Tradycyjny konkurs wiedzy o naszym patronie – za nami!
Gala zwycięzców w konkursie „Moje bezpieczne środowisko”
WARSZTATY W WYŻSZEJ SZKOLE STRAŻY GRANICZNEJ
UWAGA KONKURS!
Nasze uczennice zwyciężczyniami!
6 października w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej rozstrzygnięty został I etap konkursu „Moje Bezpieczne Środowisko”, którego organizatorem była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Zwyciężczyniami etapu powiatowego (etap I) w kategorii II – „Życie lasu, w tym dzikie zwierzęta żyjące w Polskich lasach” zostały nasze uczennice – Julia Kowaluk oraz Paulina Wieczosek.
Po ogłoszeniu wyników Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Białej Podlaskiej mł. bryg. Paweł Jakubowicz oraz Przewodniczący Jury mł. asp. Marcin Kazimierczak wręczyli dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
Praca zwyciężczyń będzie uczestniczyła w kolejnym etapie konkursu, który odbędzie się w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.
Laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji! Serdecznie gratulacje składamy także opiekunowi dydaktycznemu dziewcząt - Pani Ewie Denesiuk!
Kilka dni temu braliśmy udział we wspaniałej akcji Czytamy z Sercem, w ramach której przez tydzień organizowaliśmy różnorodne aktywności. Jedną z nich był charytatywny kiermasz słodkości, na którym zebraliśmy 200,00 zł. Fundusze te przekazaliśmy Fundacji Serce Dziecka. Ostatnio otrzymaliśmy takie oto wspaniałe podziękowanie.
Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy wziąć udział w tej niezwykłej akcji i dołożyć swoją małą cegiełkę do funkcjonowania Fundacji.
Dziękujemy jeszcze raz młodzieży za włączenie się do tej wspaniałej inicjatywy!
Obchody Dnia Edukacji Narodowej
X Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym
Dzień Chłopaka
Czytaliśmy z sercem!
Promowaliśmy profilaktykę serca!
Zachęcaliśmy do aktywności fizycznej!
English Newsletter October 2023
Już jest! Kolejny English Newsletter w jesiennej odsłonie... a w nim - co robić w październiku żeby się nie nudzić, idiomy angielskie o jesieni, książki na jesienne wieczory i garść informacji o Halloween. Enjoy reading!
Zapraszamy na corocznie organizowaną w naszej szkole podwójną imprezę sportową, czyli… XII Turniej o Puchar Wójta Gminy Terespol w Podnoszeniu Ciężarów oraz Kwalifikacje do Mistrzostw Polski Młodzików.
W zawodach oczywiście wystąpią uczniowie naszej szkoły. W Kwalifikacjach do Mistrzostw Polski zobaczymy następujących uczniów: Karolina Kurzępa, Aleksandra Bojarska, Paweł Stempniewski, Wiktor Tuszyński, Jakub Cygan, Dawid Greczuk, Michał Wowczeniuk, Miłosz Kasprzuk, Filip Romanowicz.
A w Turnieju o Puchar Wójta Gminy Terespol powalczą: Dominika Mróz, Oliver Jabkiewicz, Filip Kędzierawski.
Zapraszamy do kibicowania!
Zapraszamy do lektury wrześniowego English Newsletter- znajdziecie w nim kilka porad jak się dobrze zorganizować w nowym roku szkolnym, pomysły na miłe spędzenie czasu wolnego we wrześniu, garść idiomów z jesienią w tle i... zajrzyjcie sami.
Za nami już słoneczne i beztroskie dni letniej laby. Ten czas był bardzo potrzebny nam wszystkim. Dwa miesiące odpoczynku od codziennego pośpiechu pozwoliło nabrać wiatru w żagle. Nowi ludzie, inne miejsca, niezapomniane przeżycia pozwolą nam jeszcze przez długi czas pozostawać w klimacie najcieplejszej pory roku. Ponadto, jak przekonują badacze, im więcej doświadczyliśmy przeróżnych aktywności podczas tego wolnego czasu, tym bardziej wypoczęty będzie zarówno nasz mózg, jak i ciało. A wszystko to zwiększy naszą kreatywność w zwyczajnym funkcjonowaniu.
Powrót do szkoły po wakacjach może nieść ze sobą wiele pozytywnych aspektów. Ponownie spotkamy nasze koleżanki i kolegów, z którymi lubimy spędzać czas, czekają nas różne wyjazdy. Tutaj żaden dzień nie jest taki sam. Ciągle coś się dzieje. Można więc pozytywnie nastroić się na powrót. Już starożytny filozof Heraklit z Efezu wiedział, że: „Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana…”. My też to wiemy i niezależnie od tego, co przyniesie kolejny rok szkolny, jesteśmy na niego przygotowani. POWODZENIA!
84. rocznica wybuchu II wojny światowej
W dniu 1 września delegacja naszej szkoły na czele z pocztem sztandarowym wzięła udział w lokalnych obchodach 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz bombardowania lotniska w Małaszewiczach. Uroczystość odbyła się przy pomniku upamiętniającym 16. żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w obronie bazy mającej wówczas dla obronności kraju znaczenie strategiczne.>
Lotnisko w Małaszewiczach oddano do użytku w czerwcu 1939 roku, a już 1 września zostało dotkliwie zbombardowane przez wojska niemieckie. Dowodzi to, iż napastnicy obawiali się potencjału tego miejsca. Po przejęciu terytorium lotniska, okupanci utworzyli tu bazę dla swoich szybowców transportowych, które latały z zaopatrzeniem na front wschodni.
Foto: Gminne Centrum Kultury w Kobylanach