Zgodnie z tą rzymską zasadą powinniśmy zawsze przestrzegać obowiązującego prawa bez względu na to, jak surowe obowiązki i kary na nas nakłada. O tym, jak ważne jest jej stosowanie, przekonywał młodzież naszej szkoły kurator specjalista dla dorosłych – Pan Paweł Ładziak z I Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do Wykonywania Orzeczeń w Sprawach Karnych. W spotkaniu, które odbyło się 27 lutego, uczestniczyli uczniowie z klas trzecich i czwartych. Pytania dotyczyły m.in. specyfiki pracy kuratora dla dorosłych, najczęściej popełnianych przestępstw przez pełnoletnich uczniów oraz kar i środków karnych za czyny zabronione. Dyskutowano też o możliwości odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego oraz jej skuteczności. Jak się okazało, nie wszystkim skazanym odpowiadają wolnościowe warunki. Przykłady „z życia wzięte” przybliżyły młodzieży zawiłości prawa karnego.
grafika: freepik
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Każdy z nas miewa czasami gorsze dni – czujemy się przygnębieni, smutni, nic nas nie cieszy, a otaczająca nas rzeczywistość i natłok negatywnych informacji sprawia, że nasze samopoczucie jeszcze bardziej się pogarsza. Zdarza się jednak, że te gorsze dni trwają zbyt długo i pomimo poczucia stabilizacji i względnego zadowolenia czujemy, że coś złego dzieje się w naszym życiu.
Nie potrafimy zmotywować się do wykonania najprostszych czynności, zaniedbujemy obowiązki domowe i szkolne, pogarszają się nasze relacje. Czujemy, że jesteśmy beznadziejni, bezwartościowi i niepotrzebni. Tak właśnie działa depresja.
23 lutego w całym kraju obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją Choroba ta może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć i status społeczny, kobiety, mężczyzn, a coraz częściej zaburzenia depresyjne diagnozuje się u dzieci i młodzieży. Według danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia depresja należy do jednych z najpoważniejszych chorób na świecie. Niestety jest ona także główną przyczyną samobójstw. To choroba, której nikomu nie wolno lekceważyć!
Depresja dla wielu osób wydaje się być tematem tabu. Taka postawa wynika z pewnością z braku zrozumienia jej istoty, gdyż wciąż zbyt mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak poważna jest to choroba. Według danych szacunkowych w naszym kraju nawet 1,5 mln osób zmaga się z depresją. Niestety nadal nie potrafimy o tym schorzeniu rozmawiać i wielu z nas postrzega ją jako wstydliwą. Depresja jest schorzeniem podstępnym, które trudno w porę rozpoznać.
Jeśli dostrzegasz problem- porozmawiaj z bliskimi, wychowawcą, pedagogiem szkolnym, psychologiem. Możesz skorzystać także ze wsparcia innych specjalistów, szczegóły poniżej. 116 111. Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – czynny całą dobę (24h).
800 70 22 22. Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – bezpłatny telefon czynny całą dobę (24h) https://stopdepresji.pl/
Zachęcamy także do obejrzenia stron internetowych, które zajmują się fachowym doradztwem, pomocą w zakresie radzenia sobie z tą cywilizacyjną chorobą:
https://forumprzeciwdepresji.pl/ http://depresja.org/ https://stopdepresji.pl/ http://zobaczznikam.pl/
W bibliotece szkolnej znajdują się książki poświęcone tej tematyce. Zachęcamy do ich wypożyczenia. Jagiełło j.- „ Jak ziarnkaiasku”, Nowak E. – „Orkandepresja” Reynolds S. – „ Czy mam depresję i co mogę na to poradzić . Poradnik dla nastolatków”
M. Chwesiuk, R. Chwesiuk
Nasi najzdolniejsi uczniowie Stypendystami Prezesa Rady Ministrów!
20 lutego w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie miało miejsce prestiżowe wydarzenie - aż troje naszych uczniów - Kacper Wieczorek, Karolina Wieczorek i Dariusz Mincewicz - oficjalnie otrzymali Stypendia Prezesa Rady Ministrów. Te prestiżowe wyróżnienia oraz dyplomy naszym najzdolniejszym wychowankom wręczyli m.in. Wojewoda Lubelski Pan Lech Sprawka oraz Lubelski Kurator Oświaty Pani Teresa Misiuk.
Serdecznie gratulujemy naszym stypendystom, życząc im dalszych tak wspaniałych sukcesów na naukowej drodze! Gratulujemy także Dyrekcji naszej szkoły oraz Wychowawcom i Nauczycielom tych młodych zdolnych ludzi!